Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seryjni oszuści internetowi zatrzymani

Data publikacji 30.06.2016

W ręce dolnośląskich policjantów wpadł mężczyzna podejrzewany o oszustwa na szkodę wielu osób z terenu kraju. Sprawca tworząc na jednym z portali aukcyjnych fikcyjne konta, oferował do sprzedaży telefony komórkowe, których w rzeczywistości nie posiadał. Policjanci namierzyli jego, wynajęte na krótki okres, kolejne mieszkanie. Mężczyzna już usłyszał zarzuty oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli postępowanie przeciwko jednemu z mieszkańców Sosnowca, który za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych oszukał ponad 190 osób. 36-latek wystawiał na nich do sprzedaży markowe buty i telefony komórkowe, a po zainkasowaniu należności nie wysyłał towaru kupującym.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prowadząc czynności operacyjne, rozpracowali mężczyznę podejrzanego o oszustwa na szkodę różnych osób z terenu kraju. Podejrzany, to 34 – latek bez stałego miejsca zamieszkania.

Zebrany przez policjantów z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu materiał dał podstawę do przeprowadzenia dalszych działań, realizowanych już wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Podejrzany został namierzony na terenie Głogowa, w wynajmowanym na krótki okres, kolejnym mieszkaniu.

Tam zabezpieczono m.in. komputer oraz dokumentację potwierdzającą prowadzenie przestępczego procederu. Mężczyzna ukrywał swoją nielegalną działalność. Zacierał ślady tworząc m.in. w sieci fikcyjne konta oraz bardzo częstą zmieniając miejsca swojego pobytu na terenie Dolnego Śląska.

Dlatego był on kompletnie zaskoczony, gdy policjanci zlokalizowali jego miejsce pobytu. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawca przez utworzone fikcyjne konta na jednym z portali aukcyjnych oferował do sprzedaży partię telefonów komórkowych, których w rzeczywistości nie posiadał.

Pieniądze z przestępczego procederu wpływały na rachunek, specjalnie w tym celu założony przez podejrzanego w jednym z banków. Mężczyzna usłyszał już w tej sprawie zarzuty oszustwa, co w świetle kodeksu karnego zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Na chwilę obecną policjanci szacują, że oszukanych zostało, co najmniej kilkadziesiąt osób z terenu kraju.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają dalej wszystkie okoliczności tej sprawy. O dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd.

...

Przyłapany na swojej działalności 36-latek z Sosnowca nie przyznawał się do winy. Twierdził, że to on padł ofiarą oszustwa, ze strony osób, którym udostępnił swoje konto w portalu aukcyjnym. Policjanci w żmudnym i długim postępowaniu wykazali jednak niezbicie, że owszem, w sprawę zamieszane były także inne osoby, jednak czynny udział podejrzanego w procederze nie budzi wątpliwości. Śledczy po wykonaniu ogromu pracy i zgromadzeniu obszernego materiału dowodowego, właśnie skierowali akt oskarżenia do sądu. 36-letniemu oszustowi grozi do 8 lat więzienia.  

(KWP Wrocław/ KWP Katowice / mm)

Powrót na górę strony