Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpoczynamy Kameralne Lato 2016

Data publikacji 01.07.2016

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji zs w Radomiu. Kolejna edycja rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę (03.07) piknikiem filmowym oraz paradą zabytkowych pojazdów. Ambasadorem festiwalu jest jak co roku aktorka Anna Mucha.

Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z radomskim Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. W tym roku w jej organizację włączyła się także koszykarska drużyna ROSA Radom. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna.

Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. W opinii jury w roku ubiegłym konkurs miał niezwykle wysoki i bardzo wyrównany poziom. Tak będzie i w tym roku. Staranna, obecnie przeprowadzana preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną - ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil - tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa - to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury. Stąd trwająca od 2013 roku współpraca z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, która za pomocą nowoczesnych, niestandardowych metod prowadzi na terenie województwa mazowieckiego szereg działań prewencyjnych i akcję edukacyjną na wielu poziomach, docierając skutecznie do młodzieży, szkół, różnych grup społecznych.

Podobnie, jak w latach ubiegłych w czasie trwania festiwalu, młodzi twórcy będą mogli liczyć na pomoc mazowieckich policjantów. Powstaną także dwa klipy, w tym jeden promujący pierwszą pomoc przedmedyczną, a drugi walkę z cyberprzestępczością.

Festiwal zakończy się w sobotę 9 lipca galą finałową, na której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w czasie Kameralnego Lata.

(KWP Radom / mm)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony