Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferował do sprzedaży dyplomy wyższych uczelni

Data publikacji 06.07.2016

Policjanci z Katowic oraz Prokuratura Katowice Wschód zakończyli śledztwo w sprawie 34-letniego oszusta. Mężczyzna za pośrednictwem internetu oferował do sprzedaży, prawa jazdy, dyplomy ukończenia studiów, świadectwa ukończenia szkół średnich i certyfikaty zawodowe oraz językowe. Podejrzany 34-latek, który usłyszał 26 zarzutów, poddał się dobrowolnie karze ośmiu miesięcy bezwarunkowego pozbawienia wolności.

We wrześniu 2015 roku policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zdobyli informację, że na jednym z portali ogłoszeniowych oferowane są do sprzedaży prawa jazdy, dyplomy ukończenia studiów, świadectwa ukończenia szkół średnich, certyfikaty zawodowe oraz językowe oraz prawa jazdy.

Kilka tygodni później oszust został namierzony. 34-letni mieszkaniec Katowic został zatrzymany w swoim mieszkaniu. W jego komputerze policjanci znaleźli dowody jego przestępczej działalności m.in świadczące o przygotowaniu do przestępstwa fałszerstwa.

Śledczy ustalili dane personalne 26 osób z terenu całego kraju, które w ten sposób chciały kupić różne dokumenty płacąc za nie od 1000 do 4000 złotych. Warunkiem przystąpienia do realizacji zamówienia było przesłanie 30% zaliczki na konto 34-latka. Gdy pieniądze pojawiły się na koncie oszusta, ten urywał kontakt ze zleceniodawcą.

Wszystkie poszkodowane osoby zostały przesłuchane. Każda poinformowała, że zamówiony dokument chciała mieć do celów "kolekcjonerskich" i żadna z nich nie zamierzała wykorzystać go jako autentycznego w życiu codziennym. Podejrzany 34-latek, który usłyszał 26 zarzutów, poddał się dobrowolnie karze  ośmiu miesięcy bezwarunkowego pozbawienia wolności.

KWP w Katowicach / ig

Powrót na górę strony