Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana fabryka fałszywych dokumentów

Data publikacji 06.07.2016

Policjanci z Warmii i Mazur wspólnie z funkcjonariuszami z Białegostoku na terenie Wałbrzycha zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów i zatrzymali 49-latka podejrzanego o wytwarzanie nielegalnych blankietów. Na ich podstawie w wielu bankach na terenie kraju wyłudzano kredyty. W tej sprawie aresztowano już 5 osób. Podejrzanym grożą kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W strukturach Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie od początku roku działa zespół ds. oszustw, którego zadaniem jest walka z tego typu przestępczością. Funkcjonariusze pracujący w tym zespole w swoich działaniach nawiązują współpracę z różnymi instytucjami mającymi do czynienia z przepływem środków finansowych.

Właśnie dzięki takiej bardzo dobrej współpracy z komórkami bezpieczeństwa banków, w kwietniu br. na terenie Giżycka funkcjonariusze wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie i wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn z województwa dolnośląskiego podczas próby wyłudzenia przez nich z banku kredytu w wysokości 60 tys. złotych.

Fałszywymi dokumentami posługiwał się także główny organizator przestępstwa, który wraz z innym mężczyzną został zatrzymany w Morągu. Do zatrzymania 43-latka działającego bardzo ostrożnie, ograniczającego do minimum swój udział w przestępstwie, zaangażowano policyjnych antyterrorystów. Policjanci zabezpieczyli przy nich 60 podrobionych dowodów osobistych, prawa jazdy, pieczątki, kilkanaście telefonów, karty SIM, komputery i maszyny do pisania.

Zatrzymanie mężczyzn z pewnością udaremniło kolejne straty po stronie banków, ponieważ mężczyźni planowali wyłudzić kolejne kilkadziesiąt kredytów na terenie m.in. Bartoszyc, Morąga, Ostródy, Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i innych miast naszego województwa.

W sprawie tych wielokrotnych wyłudzeń zatrzymane i aresztowane zostały już cztery osoby.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Już wówczas policjanci zapowiadali kontynuację sprawy i nie wykluczali kolejnych zatrzymań. Za cel funkcjonariusze postawili sobie zlikwidowanie fabryki fałszywych dokumentów, na podstawie których wyłudzane były kredyty z banków. W szczególności były to dowody osobiste, legitymacje ZUS, zaświadczenia o zarobkach i umowy o pracę. Pod koniec czerwca br., w trakcie realizacji policjanci z wydziałów dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie, Białymstoku, Giżycku, wydziału dw. z cyberprzestępczością KWP w Olsztynie przy wsparciu policyjnych antyterrorystów jednocześnie przeszukali 4 miejsca na terenie Wałbrzycha. W jednym z nich ujawnili nielegalną fabrykę dokumentów, która w tym miejscu działała od kilku lat. W ręce stróżów prawa wpadł 49-latek podejrzany o wytwarzanie nielegalnych blankietów.

W trakcie przeszukania fabryki policjanci zabezpieczyli m.in. kilkadziesiąt zdjęć portretowych do dowodów, kilkanaście uszkodzonych dowodów osobistych, kilkadziesiąt odcisków silikonowych pieczęci o różnej treści oraz szereg materiałów służących do wytwarzania dokumentów.

49-latek podobnie, jak pozostałe 4 osoby, został już tymczasowo aresztowany.

(KWP w Olsztynie / mw)

  • Policjanci zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów. Na ich podstawie w wielu bankach w kraju wyłudzano kredyty
  • Policjanci zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów. Na ich podstawie w wielu bankach w kraju wyłudzano kredyty
  • Policjanci zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów. Na ich podstawie w wielu bankach w kraju wyłudzano kredyty

Film Policjanci zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów. Na ich podstawie w wielu bankach w kraju wyłudzano kredyty

Pobierz plik Policjanci zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów. Na ich podstawie w wielu bankach w kraju wyłudzano kredyty (format mp4 - rozmiar 9.32 MB)

Powrót na górę strony