Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze zabezpieczyli wyroby tytoniowe bez akcyzy

Łódzcy policjanci zatrzymali 43-latka, który w pudełkach do pizzy przewoził papierosy bez akcyzy. Zabezpieczono 172 tysiące papierosów luzem oraz 470 paczek papierosów bez akcyzy. Prawie 200 kilogramów tytoniu i ponad 650 sztuk papierosów przejęli też świdniccy policjanci wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej. W tym przypadku zatrzymany został 61-latek. Za te przestępstwa obu podejrzanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Łodzi przypuszczali, iż w jednym z mieszkań przy ulicy Świętej Teresy mógł znajdować się magazyn nielegalnych papierosów. Podjęli więc decyzję o obserwacji kamienicy. 6 lipca 2016 roku kilka minut przed godziną 19.00 zauważyli parkującego w pobliżu mercedesa. Wysiadł z niego mężczyzna, który wyciągnął pudła w które pakuje się pizzę i poszedł do jednego z mieszkań. Mężczyzna zachowywał się nerwowo, czym wzbudził podejrzenia policjantów. Ilość kartonów jakie posiadał również wskazywała, iż nie jest on dostawcą pizzy i może wykorzystywać je do innych celów.

Funkcjonariusze postanowili sprawdzić, co przywiózł w tych pudłach. Jak się okazało, były to papierosy bez znaków akcyzy. W każdym pudełku mieściło się 4.000 sztuk. Łącznie po przeszukaniu mercedesa oraz mieszkania, do którego zanosił pudła, policjanci zabezpieczyli 172 tysiące papierosów luzem oraz 470 paczek papierosów niewiadomego pochodzenia. Wyceniono, że wartość tej kontrabandy to ponad 150 tysięcy złotych.

Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut przestępstwa akcyzowego. Grozi za to kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

---

Policjanci Wydziału Kryminalnego świdnickiej komendy wraz z funkcjonariuszami Służby Celnej 7 lipca br. w ramach realizacji czynności operacyjnych „odwiedzili” 61-letniego świdniczanina, który miał zajmować się nielegalnym handlem papierosami bez polskich znaków akcyzowych. W wyniku przeprowadzonego przeszukania mieszkania oraz piwnicy ujawniono worki foliowe, zawierające 194 kilogramy krajanki tytoniowej oraz 656 sztuk papierosów. Podejrzewany posiadał także sprzęt do produkcji papierosów, który również został zatrzymany. W trakcie wykonywanych czynności mężczyzna przyznał się, iż z handlu papierosami bez akcyzy uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego w tym przypadku oszacować można na kwotę prawie 150 tysięcy złotych. Zgodnie z przepisami kodeksu skarbowego, za posiadanie i handel tytoniem bez polskich znaków akcyzy skarbowej, zatrzymanemu grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności nawet do lat 3.

(KWP w Łodzi / KWP we Wrocławiu / ms)

  • KWP Wrocław
  • KWP Wrocław
  • KWP Wrocław
Powrót na górę strony