Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali skradzione samochody i naczepy

Data publikacji 13.07.2016

Odzyskane dwie toyoty oraz zatrzymane trzy osoby to wynik ostatnich działań stołecznych policjantów z wydziału do walki z przestępczością samochodową. W ręce funkcjonariuszy trafiło dwoje podejrzanych o kradzieże samochodów, którzy zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Wobec Łukasza W., który usłyszał zarzut za paserstwo prokurator zastosował policyjny dozór. Świetnym wynikiem mogą pochwalić się także policjanci z Poznania. Odzyskali oni 4 naczepy od samochodów ciężarowych oraz osobowe bmw i passata, które zostały skradzione na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Trzy osoby usłyszały zarzut paserstwa, za który grozi do 5 lat więzienia. Skradzione audi odzyskali także kryminalni z Dobrego Miasta.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością samochodową od jakiegoś czasu rozpracowali grupę przestępczą, która specjalizowała się w kradzieżach  toyot. Dzięki kilkutygodniowej pracy operacyjnej funkcjonariusze ustalili osoby wchodzące w jej skład, sposób dokonywania kradzieży oraz samochód, jakim mogą się poruszać.

Z informacji policjantów wynikało, że  mieszkańcy Warszawy mogą dokonywać kradzieży pojazdów na terenie całej Polski. Wszystko wskazywało na to, że do kolejnych takich przestępstw doszło na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Działania funkcjonariuszy przyniosły efekty. Najpierw w ich ręce trafił Łukasz W. Policjanci zatrzymali mężczyznę w Łomiankach. Okazało się, że toyota auris, którą jechał została skradziona tej nocy na terenie Bydgoszczy.

W trakcie działań blokadowych zorganizowanych w tym samym czasie w rejonie mostu na Wiśle w miejscowości Zakroczym  policjanci zatrzymali toyotę yaris, za kierownicą której siedział Piotr M. W stacyjce znajdował się tzw. łamak oraz inne przedmioty służące do kradzieży pojazdów. Z informacji funkcjonariuszy wynikało, że samochód został skradziony w Toruniu, a udział w tym przestępstwie mogła mieć również kobieta. Chwilę później, na ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie Marta O. trafiła w ręce policjantów. W pojeździe, którym się poruszała, funkcjonariusze znaleźli kolejne przedmioty służące do kradzieży pojazdów.

Policjanci ustalili, że Marta O. oraz Piotr M. mogą mieć na swoim koncie próbę kradzieży jeszcze jednego samochodu. Pod koniec czerwca na terenie Ciechanowa łupem sprawców miała paść  toyota. Dzięki zebranemu przez funkcjonariuszy materiałowi dowodowemu, kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzut za to przestępstwo. Odpowiedzą również za kradzież pojazdu w Toruniu. Niewykluczone, że mogą mieć związek z podobnymi przestępstwami. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Łukasz W. jest podejrzany o paserstwo samochodu. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

...

4 lipca br. policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu na terenie pow. poznańskiego odzyskali 4 naczepy od samochodów ciężarowych, które zostały skradzione w 2015 i 2016 roku na terenie Niemiec. Potwierdziły to badania przeprowadzone na miejscu przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu. Zatrzymano jedną osobę, u której na posesji zabezpieczono te przedmioty, których wartość wstępnie oszacowano na 200 tys. złotych. Cztery dni później kryminalni w jednej z podpoznańskich miejscowości do kontroli drogowej zatrzymali BMW. Po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że auto zostało skradzione w 2014 roku w Wielkiej Brytanii. Wartość pojazdu to 70 tys. złotych.

Kolejne uderzenie w przestępczość samochodową nastąpiło 9 lipca br. w Poznaniu. Na terenie myjni samochodowej funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku 3 osoby, które były zajęte demontowaniem Vw Passata, skradzionego niespełna miesiąc wcześniej w Niemczech. Tutaj również biegły potwierdził, że pojazd pochodzi z przestępstwa. Wartość pojazdu to blisko 80 tys. złotych. Mężczyźni usłyszeli zarzut paserstwa, za który grozi do 5 lat więzienia.

Wszystkie trzy realizacje to efekt dobrego rozpoznania środowiska związanego z przestępczością samochodową. Policjanci na bieżąco monitorują miejsca, w których mogą być przechowywane i demontowane skradzione samochody. Między innymi dzięki ich pracy, systematycznie spada ilość kradzionych pojazdów na terenie woj. wielkopolskiego.

----

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia kradzieży samochodu. Z relacji właściciela wynikało, że do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę (12/13 lipca br.) na olsztyńskim Zatorzu. Przyjmujący zgłoszenie oficer dyżurny natychmiast wysłał komunikat do podległych mu funkcjonariuszy, podając markę, kolor oraz tablice rejestracyjne pojazdu.

Policjanci od razu zajęli się szukaniem auta zarówno w mieście jak i na terenie powiatu. Około godziny 10.00 oficer dyżurny namierzył skradziony samochód na nagraniu ITS. Jechał ulicą Jagiellońską w stronę wyjazdu z Olsztyna. Natychmiast skierował za nim policyjne patrole. Kilka kilometrów za Olsztynem, w  miejscowości Kieźliny kryminalni z Dobrego Miasta zauważyli stojące na bocznej drodze audi. Był to samochód, którego szukali. W środku siedziało trzech młodych mężczyzn. Po chwili przyjechały również inne załogi, by udzielić im wsparcia.

Dwóch 19-latków i ich 17-letni kolega zostało zatrzymanych. 19-letni kierowca został poddany badaniu na zawartość alkoholu - był trzeźwy. Sposób jazdy oraz zachowanie tych osób wskazywało jednak, że mogą znajdować się pod wpływem substancji odurzających. Wykaże to prowadzone postępowanie.

Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo- śledcza, która przeprowadza oględziny auta i zabezpiecza ślady.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KSP / KWP Poznań / KWP Olsztyn / ig / ms)

  • zdj. KSP

  • Odzyskane toyoty, zatrzymane trzy osoby
  • Odzyskane toyoty, zatrzymane trzy osoby
  • Odzyskane toyoty, zatrzymane trzy osoby
  • zdj. KWP Poznań

  • odzyskane auto
  • odzyskane auto
  • odzyskane naczepy
  • zdj. KWP Olsztyn

Film Zatrzymanie - Poznań

Opis filmu: Zatrzymanie - Poznań


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymanie - Poznań (format flv - rozmiar 1.44 MB)

Film Policjanci odzyskali skradzione samochody i naczepy

Pobierz plik Policjanci odzyskali skradzione samochody i naczepy (format mp4 - rozmiar 2.32 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja