Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie „stalowej karuzeli”

Data publikacji 20.07.2016

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej. Sprawa dotyczy 26 oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy handlu stalą, którzy wyłudzili na szkodę Skarbu Państwa ponad 30 milionów złotych. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu.

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w 2012 roku wpadli na ślad grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku. Sprawcy, działając od stycznia 2011 do marca 2012 roku, wykorzystywali w swojej przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych - nie tylko z terenu województwa śląskiego. W kręgu „zainteresowania” śledczych znalazły się także firmy z innych regionów Polski, a także z Czech i Wielkiej Brytanii. W celu zakamuflowania działań, sprawcy utworzyli „łańcuch przedsiębiorców” zajmujących się obrotem towarem. Stal wywożona była za granicę i, w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ostatni w „łańcuchu” przedsiębiorca wnioskował o zwrot nadwyżki naliczonego podatku. W rzeczywistości w większości przypadków był to ten sam towar, lub też istniał jedynie „na papierze”. W trakcie rozpracowywania przestępczej „karuzeli”, śląscy policjanci współpracowali ze swoimi kolegami z zagranicy, przejmując do prowadzenia dwa śledztwa prowadzone w Republice Czeskiej. Okazało się bowiem, że czterej obywatele Czech uczestniczyli w przestępczym „łańcuchu” przedsiębiorstw. Śledczy współpracowali również z urzędami kontroli skarbowej zarówno w Polsce, jak i w krajach, gdzie znajdowały się firmy zamieszane w nielegalną działalność.

Oskarżonym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia ponad 30 milionów złotych nienależnego zwrotu podatku VAT, potwierdzenia nieprawdy w dokumentacji księgowej firm i posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. Łącznie w sprawie przedstawiono 103 zarzuty 26 osobom - w tym 55-letniemu organizatorowi całego przedsięwzięcia - którym grozi teraz do 12 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości powyżej 1 miliona złotych. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Katowicach.

(KWP Katowice / mm)

Powrót na górę strony