Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejęli nielegalne wyroby za 600 tys. złotych

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego i Izby Celnej w Katowicach, zabezpieczyli tytoń oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar znajdował się w garażu w Bytomiu oraz na posesji w powiecie będzińskim. Jego czarnorynkowa wartość to ponad 600 tys. zł. Straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy wstępnie oszacowano na kwotę ponad 1 miliona złotych.

W wyniku prowadzonych od dłuższego czasu przez chorzowskich stróżów prawa działań, doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn. W jednym z garaży w Bytomiu, jeden z nich przechowywał przygotowane do sprzedaży prawie 25 tys. paczek papierosów, 44 kilogramy tytoniu oraz ponad 100 litrów spirytusu. W przeszukaniu uczestniczyli funkcjonariusze Urzędu Celnego w Katowicach wraz z psem do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych.

Ponadto w jednej z miejscowości w powiecie będzińskim, gdzie 59-latek miał przechowywać pozostałą część nielegalnego towaru, w garażu, policjanci i celnicy znaleźli blisko 34 tys. paczek papierosów, 65 kilogramów tytoniu oraz 6 litrów spirytusu.

Jak oszacowano, towar na czarnym rynku byłby wart ponad 600 tys. zł. Straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku i cła wstępnie oszacowano na kwotę ponad 1 mln 120 tys. zł. U zatrzymanego 59-latka, na poczet przyszłych kar i grzywien, śledczy zabezpieczyli pieniądze pochodzące ze sprzedaży nielegalnych towarów.

Zatrzymanym 59- i 46-latkowi postawione zostały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje za ten czyn wysoką grzywnę i karę nawet do 3 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec nich dozory policyjne, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

(KWP w Katowicach / ms)

Film Przejęli nielegalne wyroby za 600 tys. zł

Pobierz plik Przejęli nielegalne wyroby za 600 tys. zł (format mp4 - rozmiar 2.89 MB)

Powrót na górę strony