Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy szkolili uczestników obozu żeglarskiego w Pieczyskach

Data publikacji 22.07.2016

W ośrodku Oddziale Żeglarskim PTTK „Pasat” w Pieczyskach policjanci bydgoskiej prewencji przeprowadzili szkolenie dla uczestników obozu żeglarskiego. Młodzież dowiedziała się jak unikać wielu zagrożeń mogących wystąpić podczas wypoczynku nad wodą.

Prowadzący szkolenie policyjni wodniacy, sierż. szt. Filip Dworzecki i sierż. szt. Maciej Kujawiński, są także ratownikami medycznymi. Pod ich fachowym okiem każdy z uczestników szkolenia miał okazję wykonać resuscytację krążeniowo–oddechową. Udzielali też cennych wskazówek i szczegółowo wskazywali prawidłowe algorytmy postępowania przy różnego rodzaju urazach.

Młodzież i ich opiekunowie mieli okazję skorzystać z alkogogli. Te niezwykłe „okulary” pokazują świat, jaki widzi osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości. Mają uzmysławiać, że właśnie po alkoholu zaburzone jest widzenie i szybkość naszej reakcji, co w przypadku kierowania jakimkolwiek pojazdem diametralnie zmniejsza bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego czy wodnego. Jak się okazało, już samo poruszanie się w linii prostej do wyznaczonego celu okazało się nie lada wyzwaniem.

Punktem kulminacyjnym szkolenia był pokaz ratownictwa wodnego, który wykonali funkcjonariusze przy współudziale ratowników WOPR. Scenariusz zakładał podjęcie z wody osób, które wypadły z łodzi oraz ratowanie osoby, która podczas kąpieli z dala od brzegu, doznała zawału serca. 

Wszyscy mieli okazję przekonać się o zgraniu służb i dużej szybkości działania ratowników. Należy też zaznaczyć, że ważne jest nie tylko prawidłowe działanie osób bezpośrednio udzielających pierwszej pomocy, ale także ratownika kierującego sprzętem pływającym. To od niego zależy jak szybko pomoc dotrze na miejsce. Bezpieczne „podejście” rozpędzoną motorówką do poszkodowanego wymaga niezwykłej wprawy i doświadczenia.  

(KWP Bydgoszcz / mm)

  • policjant przeprowadza szkolenie z resuscytacji dla uczestników obozu
  • uczestnik pod okiem policjanta ćwiczy resuscytację
  • policjanci objaśniają uczestnikom obozu zasady użycia sprzętu ratunkowego
  • przejście w alkogoglach
  • pokaz ratownictwa, podejmowanie tonących z wody
  • pokaz ratownictwa, podejmowanie tonących z wody

Film Policyjni wodniacy szkolili uczestników obozu żeglarskiego w Pieczyskach

Opis filmu: Policyjni wodniacy szkolili uczestników obozu żeglarskiego w Pieczyskach

Pobierz plik Policyjni wodniacy szkolili uczestników obozu żeglarskiego w Pieczyskach (format mp4 - rozmiar 11.48 MB)

Powrót na górę strony