Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczni w zwalczaniu przestępczości samochodowej

Data publikacji 25.07.2016

Policjanci z Międzyrzecza zwalczający przestępczość samochodową zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie 11 kradzieży aut na ternie Niemiec. Łączna wartość skradzionych przez nich pojazdów może sięgać nawet pół miliona złotych. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu podczas działań operacyjnych trafili na trop złodziei samochodów. Według ich ustaleń dwóch mężczyzn z powiatu strzelecko-drezdeneckiego oraz jeden mieszkaniec Międzyrzecza regularnie dokonywali kradzieży samochodów na terenie Niemiec. Według zebranych przez policjantów informacji, mężczyźni mieli specjalizować się w kradzieżach samochodów marki Renault Master. Policjanci przygotowywali się do swoich działań w efekcie, których planowali zatrzymać przestępców. Szczegółowe zebranie informacji oraz dokładne zaplanowanie miejsca ewentualnego zatrzymania do kontroli drogowej przyczyniło się do sukcesu.

19 lipca br., w godzinach rannych, w rejonie Skwierzyny wytypowane pojazdy zostały zauważone przez policjantów. Naczelnik Wydziału Kryminalnego podjął decyzje, że do zatrzymania dojdzie na moście na rzece Warta. To miało ułatwić zabezpieczenie drogi i uniknąć ewentualnej ucieczki tych osób. Kierowcca renault oraz drugiego wytypowanego samochodu, widząc, że nie mają możliwości ucieczki, zatrzymali się do kontroli drogowej. Wszystko wskazywało na to, że zebrane wcześniej informacje potwierdzą się. Podczas kontroli policjanci zauważyli, że w pojeździe renault master jest wybita szyba boczna, natomiast w stacyjce tzw. łamak. Podczas przeszukania drugiego pojazdu policjanci zabezpieczyli kluczyki łamiące stacyjkę oraz kostkę elektroniczną do omijania zabezpieczeń elektronicznych do pojazdów marki Renault.

Samochody zabezpieczono na policyjnym parkingu. Natomiast mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnej izby zatrzymań. Podczas przesłuchania osób podejrzanych policjanci ustalili, że łupem ich mogło paść nawet 11 podobnych aut, wszystkie kradzione były na terenie Niemiec. Z materiałów dowodowych wynika, że tylko w lipcu 2016 roku dokonali oni aż siedem kradzieży samochodów tej marki. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wartość skradzionych przez nich samochodów może wynosić nawet 500 tys. złotych.

Mężczyźni w wieku od 24 do 33 lat usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, za co kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP Gorzów Wlkp. / mm)

  • policjant przy odzyskanym pojeździe
  • kluczyki do pojazdów
  • kostka do omijania zabezpieczeń elektronicznych pojazdów
Powrót na górę strony
Polska Policja