Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczają pobyt pielgrzymów w Oświęcimiu

Policjanci dbają o bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy przyjechali do Oświęcimia i przygotowują się do wizyty Papieża Franciszka. Od 20 lipca do 3 sierpnia 2016 w ramach Światowych dni Młodzieży Oświęcim odwiedzi blisko 300 tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Do Miasta Pokoju, jak nazywany jest Oświęcim, pielgrzymi przyjeżdżają pociągami oraz autokarami, aby następnie zwiedzić były niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz – Birkenau, a także oświęcimski Rynek oraz inne zabytki Ziemi Oświęcimskiej. 

Aby ułatwić gościom spokojne i bezpieczne dotarcie do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, przy jednoczesnym zminimalizowaniu utrudnień dla mieszkańców i kierowców, w ramach zabezpieczenia opracowano specjalne trasy, przy których od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych służbę pełnią policjanci z powiatu oświęcimskiego, jak również z innych jednostek.

W ramach zabezpieczenia wyznaczono patrole w różnych rejonach miasta, a także na drogach dojazdowych do Oświęcimia. Codziennie policjanci tuż po odprawie służbowej obejmują swoje posterunki w wyznaczonych punktach. Ich zadaniem jest reagowanie na występujące utrudnienia, bądź zagrożenia w ruchu drogowym, a także szybkie działanie w przypadku jakiegokolwiek naruszenia ładu i porządku. Osobne zadania otrzymali również policjanci, którzy zapewniają normalny tryb pracy komendy oraz niezwłoczne reagowanie na zgłaszane interwencje przez mieszkańców. 

Policjanci wraz z innymi służbami przygotowują się również do wizyty Papieża Franciszka, który przybędzie do Oświęcimia 29 lipca br., aby  złożyć hołd i pomodlić się za ofiary KL Auschwitz - Birkenau.

Zabezpieczenie tego rodzaju przedsięwzięcia to duże wyzwanie logistyczne, wymagające dopracowania każdego szczegółu oraz bardzo dobrej współpracy różnych służb i instytucji na różnych poziomach, jednakże oświęcimscy policjanci posiadają duże doświadczenie w zakresie zabezpieczania wielu wizyt delegacji państwowych i zagranicznych, czy też uroczystości rocznicowych. W znacznym stopniu przydaje się to podczas zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony