Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Woda 2016 w Augustowie

Data publikacji 01.08.2016

Augustowscy policjanci kolejny raz przeprowadzili działania „Bezpieczna Woda 2016”. Funkcjonariusze ukarali 5 osób w związku z naruszeniem zasad bezpieczeństwa na wodzie oraz udzielili pomocy 7 osobom korzystającym z wypoczynku.

W miniony weekend na akwenie jeziora Necko oraz w jego okolicach, augustowscy policjanci prowadzili kolejne działania prewencyjne „Bezpieczna woda 2016”. Przedsięwzięcie skierowane jest do osób korzystających z wypoczynku nad wodą i ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku na wodach i terenach przywodnych, a także w miejscach o nasilonym ruchu turystycznym. Do udziału w działaniach wykorzystano policyjne jednostki pływające, patrole piesze i zmotoryzowane oraz funkcjonariuszy odpowiedzialnych za zadania w zakresie profilaktyki, którzy wspólnie z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Augustowie prowadzili działania profilaktyczno – informacyjne ukierunkowane na uświadamianie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą.

W działaniach uczestniczyły 3 policyjne łodzie, na których służbę pełniło 6 funkcjonariuszy. Podczas akcji mundurowi wylegitymowali 22 osoby, sprawdzili 64 kąpieliska i skontrolowali stan trzeźwości 16 sterników. W związku z działaniami 5 osób ukarano mandatami karnymi za rażące łamanie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania na obszarach wodnych oraz za naruszenia przepisów Ustawy o Żegludze Śródlądowej.

Podczas działań funkcjonariusze pełniący służbę na wodzie, przeprowadzili także dwie interwencje związane z udzielaniem pomocy osobom korzystającym z wypoczynku. Do pierwszego zdarzenia doszło w minioną sobotę, około godziny 15.00, na jeziorze Białe Augustowskie. Załoga policyjnej łodzi motorowodnej zauważyła dwa rowery wodne, na których to znajdowali się ludzie wzywający pomocy. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli z pomocą. Okazało się, że w wyniku nagłego załamania pogody dwie jednostki pływające zostały zalane ulewnym deszczem i zaczynały tonąć. Policyjni motorowodniacy z jednego roweru wodnego zabrali na pokład łodzi służbowej małżeństwo z 8–letnim dzieckiem, a z kolejnego - parę obywateli Litwy. Zarówno osoby, którym mundurowi udzielili pomocy, jak i rowery wodne zostały bezpiecznie odtransportowane do brzegu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę, na rzece Netta. Policjanci pełniący służbę na policyjnej łodzi motorowodnej zauważyli mężczyznę, który przez nieostrożne zachowanie doprowadził do wywrotki jednostki pływającej. W wyniku zdarzenia dwóch płynących kajakiem mężczyzn znalazło się na kursie nadpływającego właśnie statku rejsowego. Policjanci wspólne z będącymi nieopodal ratownikami WOPR natychmiast ruszyli z pomocą. Mundurowi wydostali mężczyzn z wody i odholowali kajak do brzegu.

(KWP Białystok /dk)

Powrót na górę strony