Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla warszawskich Powstańców

Data publikacji 02.08.2016

W tym roku obchodzimy 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy przez ostatnie dni odbywały się uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Policjanci, jak co roku, włączyli się w obchody upamiętniające powstanie i wspólnie z warszawiakami uczcili pamięć Powstańców. Obchody odbywają się jednak nie tylko w stolicy ale również w innych miastach naszego kraju.

W sobotę 30 lipca Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski oraz p.o. Komendanta Rejonowego Policji KRP Warszawa IV mł. insp. Sławomir Trojanowski wzięli udział w spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz Walz. Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wręczono nadane przez prezydenta ordery i odznaczenia państwowe.
Szef stołecznej Policji uczestniczył także w niedzielnej uroczystej Sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy w Zamku Królewskim, podczas której Prezydent m.st. Warszawy oraz przewodnicząca Rady m.st. Warszawy wręczyły odznaki Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. W tym roku tytuł ten nadano prof. Adamowi Strzemboszowi. W trakcie uroczystości wręczono również Nagrody m.st. Warszawy. Są to wyróżnienia dla wybitnych warszawiaków i instytucji działających na rzecz rozwoju stolicy, a także dla ludzi kultury, nauki i sztuki. Każdy z 17 laureatów otrzymał statuetkę Syreny Warszawskiej.

W poniedziałek 1 sierpnia przed południem policjanci z Mokotowa wystawili poczet sztandarowy z asystą honorową przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Następnie przedstawiciele Komendy Rejonowej Policji Warszawa II z I zastępcą komendanta rejonowego mł. insp. Krzysztofem Królem złożyli przed pomnikiem wieniec.
Punktualnie o 12.00  przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. W odprawie wart udział wzięli przedstawiciele władz, powstańcy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Policyjną formację reprezentowali: Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski. Po oddaniu salwy honorowej przez kompanie reprezentacyjne, zgromadzeni goście złożyli wieńce.

Komendant Rejonowy Policji Warszawa I insp. Sławomir Piekut uczestniczył w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej. Delegacja śródmiejskiej Policji upamiętniając wydarzenie sprzed 72 lat złożyła wieniec razem z przedstawicielami innych służb, instytucji i organizacji.

Dokładnie o 17:00 funkcjonariusze patrolujący ulice stolicy zatrzymali się i razem z przechodniami oddali honor poległym Powstańcom, a Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski uczcił pamięć poległych w powstaniu przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Warszawy zabrzmiały syreny alarmowe.

Wieczorem tego dnia na Kopcu Powstania Warszawskiego  przy ul. Bartyckiej zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, Powstańcy, parlamentarzyści, oficerowie służb mundurowych oraz mieszkańcy Warszawy. Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Podczas uroczystości na kopcu Komendę Stołeczną Policji reprezentowali przedstawiciele mokotowskiej komendy.

...

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Połączone siły państwa podziemnego podjęły decyzję o wspólnym wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji. 

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. W rocznicowych obchodach uczestniczył mł. insp. Robert Michna , Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, podkom. Mariusz Gawlik, ekspert z wydziału prezydialnego KWP w Krakowie a także kom. Łukasz Stach, specjalista wydziału Sztab Policji z Komendy Miejskiej Policji. W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, delegacja z Policji złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

O bezpieczeństwo uczestników uroczystości dbali funkcjonariusze oddziału prewencji Policji.

(KSP / mm)

  • Warszawskie obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego

  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Uroczyste obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Krakowskie obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Krakowskie obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Krakowskie obchody 72 rocznicy Powstania Warszawskiego
Powrót na górę strony