Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czerwona flaga - bezwzględny zakaz kąpieli!

Data publikacji 08.08.2016

W ostatnim czasie na terenie województwa pomorskiego doszło do kilku tragicznych wydarzeń, związanych z wypoczynkiem nad wodą. Wczoraj w dwóch przypadkach dorosłe osoby wraz z dziećmi weszły do wody mimo, że na kąpieliskach były wywieszone czerwone flagi. Niestety, w obu przypadkach doszło do zaginięcia dwójki dzieci, które nie wyszły z wody. Przypominamy i apelujemy o stosowanie się do oznaczeń na kąpieliskach – czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody!

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Bywa, że w trakcie letniego wypoczynku plażowicze zapominają o zdrowym rozsądku. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu, to główne przyczyny utonięć. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. 

Wczoraj policjanci z Ustki zostali powiadomieni o zaginięciu 7-letniej dziewczynki, która weszła do wody wraz ze swoim rodzicem pomimo wzburzonego morza i wywieszonej czerwonej flagi, mówiącej o kategorycznym zakazie kąpieli. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci i służby ratownicze, WOPR, straż pożarna, straż graniczna i wolontariusze. Łącznie w poszukiwaniach na wodzie i lądzie brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy wszystkich służb. Poszukiwania na wodzie zakończono późnym wieczorem jednak policjanci cały czas, nieprzerwanie patrolują od wczoraj teren nadbrzeżny. Przy użyciu m.in. quadów funkcjonariusze patrolują nadbrzeże pomiędzy Ustką, a Rowami. Dzisiaj rano wznowiono poszukiwania w wodzie. Łodziami motorowymi policji, straży pożarnej oraz WOPR-u, od rana przeszukiwane są wyznaczone kwartały wody. Do chwili obecnej zaginionej dziewczynki nie udało się odnaleźć. 

Tego samego dnia o godzinie 16.00 dyżurny w Łebie został poinformowany, że na plaży niestrzeżonej trwają poszukiwania 11-letniej dziewczynki, która wraz z ojcem i swoim 12-letnim bratem weszli do morza. Ojca oraz 12-letniego chłopca z wody wyciągnęli ratownicy z sąsiedniej plaży, oddalonej o kilkanaście metrów od niestrzeżonego kąpieliska. Niestety dziewczynki do tej pory nie odnaleziono. W tym dniu warunki były bardzo trudne, na kąpieliskach wywieszone były czerwone flagi.

Do kolejnego zdarzenia doszło nad jeziorem Długim w Borzestowie. Utonął tam 34-letni mężczyzna z powiatu malborskiego. Policjanci, pracując na miejscu zdarzenia ustalili, że mężczyzna przepłynął całe jezioro, a w drodze powrotnej zabrakło mu sił i kilkadziesiąt metrów od brzegu utonął.

Przypominamy:

 • flaga biała – kąpiel dozwolona
 • flaga czerwona – kąpiel zakazana.

Flaga czerwona zostaje wywieszona, gdy:

 •  temperatura wody wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza;
 •  widoczność jest ograniczona do 50 m;
 •  szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
 •  występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami;
 •  występują silne prądy wsteczne;
 •  trwa akcja ratownicza;
 •  prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
 •  występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
 •  występują wyładowania atmosferyczne.

(KWP w Gdańsku / ms)

Powrót na górę strony