Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Będąc na urlopie w Anglii policjantka uratowała życie 71-latkowi

Data publikacji 12.08.2016

Podkomisarz Izabela Sękowska - policjantka, która na co dzień pracuje w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, a obecnie spędza urlop w Anglii, uratowała życie mężczyźnie, który zasłabł w autobusie.

Do zdarzenia doszło we wtorkowe południe (9 sierpnia 2016 r.). Policjantka, jadąc autobusem jednego z lokalnych przewoźników z Wallisdown do Bournemouth, zauważyła, jak starszy mężczyzna upada podczas wychodzenia w autobusu. Funkcjonariuszka ruszyła mu na pomoc. Razem z inną pasażerką ułożyły mężczyznę na podłodze i uniosły mu nogi do góry. Po chwili 71-latek odzyskał przytomność.

„Mężczyzna zemdlał, ale odzyskał przytomność. Powiedziałam mu jak się nazywam, że jestem z Polski i zadałam mu kilka pytań, żeby zorientować się, czy jest świadomy” – relacjonowała zdarzenie policjantka.

Gdy kobiety posadziły mężczyznę na siedzeniu i podały mu wodę, starszy pan ponownie stracił przytomność i przestał oddychać. Wtedy policjantka położyła go na podłodze i zaczęła reanimować metodą usta–usta do czasu przybycia ratowników medycznych. Mężczyzna z podejrzeniem udaru został odwieziony do szpitala. Medycy potwierdzili, że gdyby nie pomoc Izabeli Sękowskiej, mężczyzna mógł umrzeć.

Jak powiedział bezpośredni przełożony policjantki mł. insp. Piotr Zabuski: „Jestem dumny z postawy Izy, ale nie zaskoczony, ponieważ to na co dzień wyróżniająca się w służbie policjantka. Charakteryzuje ją empatia, szybkość reakcji, a także zdolność do zachowania zimnej krwi w sytuacjach trudnych. Nie bez znaczenia dla tego zdarzenia jest fakt, że Iza przeszła przeszkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz podnoszenia kwalifikacji w ramach zwalczania przestępczości gospodarczej, zwracamy dużą uwagę na przeszkolenie w zakresie ratownictwa, które przydaje się przy wykonywaniu czynności służbowych”.

(KWP Olsztyn /dk)

Powrót na górę strony