Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla podejrzanego o nielegalną uprawę konopi - zabezpieczono ponad 4,6 tys. krzewów

Data publikacji 12.08.2016

Tymczasowy areszt na 3 miesiące, jako środek zapobiegawczy, zastosował sąd wobec mężczyzny zatrzymanego przez dolnośląskich policjantów, a podejrzanego o nielegalną uprawę konopi. Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, w wyniku przeprowadzonych działań zlikwidowali olbrzymią plantację i zabezpieczyli łącznie ponad 4,6 tys. krzewów. Policjanci znaleźli też u podejrzanego ponad 12 ton nielegalnego tytoniu o wartości blisko 8 milionów złotych, gdzie straty, jakie mógł ponieść Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, to prawie 9 milionów złotych. W tej sprawie toczy się odrębne postępowanie.

Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec 32 – letniego mężczyzny, zatrzymanego przez dolnośląskich policjantów, a podejrzanego o nielegalną uprawę konopi. W wyniku przeprowadzonej realizacji, funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4,6 tys. krzewów.

Przypomnijmy, że do realizacji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej doszło po tym, jak prowadząc działania operacyjne uzyskali oni informację, z której wynikało, że na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki może znajdować się nielegalna plantacja konopi indyjskich.

Po zlokalizowaniu i sprawdzeniu wytypowanego miejsca okazało się, że w polu kukurydzy „plantator” zrobił 15 odrębnych działek o łącznej powierzchni ponad 30 arów, na których uprawiał zabronione rośliny. Dodatkowo na terenie prywatnej posesji znaleziono kolejne 63 sadzonki przygotowane do dalszej uprawy oraz około 100 porcji gotowego już narkotyku w postaci marihuany. Cała plantacja była wyposażona w specjalistyczny sprzęt służący do pielęgnacji i wzrostu roślin, który również zabezpieczono.

Ponadto na terenie posesji zatrzymanego mężczyzny funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli blisko 11 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy o wartości 7,2 miliona złotych. W związku z tym procederem Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 8,3 mln złotych. W trakcie przeszukania tego miejsca policjanci ujawnili też kompletną linię produkcyjną krajanki tytoniowej oraz gotowe do przerobienia liście o wadze 1,3 tony. W tym przypadku Skarb Państwa mógł stracić blisko 600 tys. złotych z racji nie uiszczenia należnego od tego towaru podatku akcyzowego.

Mężczyzna zatrzymany w tej sprawie, to 32 - letni mieszkaniec gminy Kamieniec Ząbkowicki. Za uprawę i posiadanie znacznej ilości środków odurzających grozi mu teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast za posiadanie znacznej ilości tytoniu, które objęte jest obecnie odrębnym postępowaniem, grozi do 3 lat pozbawienia wolności i wysoka kara finansowa. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP Wrocław / mm)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.68 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.65 MB)

Powrót na górę strony