Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita rodzinna grupa oszustów wyłudzająca mieszkania

Data publikacji 17.08.2016

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej po kilkumiesięcznym, intensywnym gromadzeniu materiału dowodowego, pod koniec lipca zatrzymali pięć osób w związku ze sprawą popełnienia szeregu oszustw polegających na wyłudzaniu mieszkań. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od kilku miesięcy pracowali nad sprawą oszustwa polegającego na wyłudzaniu od pokrzywdzonych ich mieszkań. Sprawcy za udzieloną pożyczkę żądali podpisania umowy kupna – sprzedaży lokalu, którego właścicielami byli pożyczkobiorcy. Do przestępstw dochodziło na terenie województwa pomorskiego. Skutkiem tych działań było przejmowanie lokali przez sprawców. 

Z uwagi na zawiły charakter tego typu spraw, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, w maju 2016 roku powołał specjalną grupę policjantów różnych wydziałów specjalizujących się w zwalczaniu tego typu przestępczości. Funkcjonariusze pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku natychmiast zajęli się tą sprawą.

W zainteresowaniu Policji i Prokuratury są również kancelarie notarialne w których podpisywane były rzeczone akty notarialne.

Pod koniec lipca 2016 roku, na terenie jednego z banków w Gdyni funkcjonariusze zatrzymali pięć osób. W skład przestępczej grupy wchodzili członkowie rodziny: rodzice i ich syn (34 l.) zamieszkały w Gdyni oraz dwie dodatkowe osoby, mężczyzna zamieszkały w Gdyni (40 l.)  i kobieta zamieszkała w Gdyni (41 l.). Grupa została zatrzymana w związku z usiłowaniem uzyskania kredytu bankowego na podstawie podrobionego zaświadczenie o zatrudnieniu.

Funkcjonariusze na terenie Gdańska i okolicznych miejscowości przeszukali między innymi cztery posesje. Zabezpieczyli szereg przedmiotów takich jak komputery, nośniki pamięci, akty notarialne oraz umowy pożyczek i inne dokumenty. Zabezpieczone dokumenty są obecnie poddawane analizie i przekazywane do dalszych badań przez biegłego.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie wszystkim zatrzymanym zarzutu usiłowania wyłudzenia kredytu bankowego w wysokości 40.000zł. Ponadto jednemu z zatrzymanych ogłoszonych zostało szereg zarzutów popełnienia oszustw w trakcie których wyłudzał od pokrzywdzonych ich mieszkania.

W zainteresowaniu Policji i Prokuratury zostają również kancelarie notarialne w których podpisywane były rzeczone akty notarialne.

W stosunku do czterech podejrzanych Sąd Rejonowy w Gdyni zastosował tymczasowy areszt, o wobec pozostałych policyjny dozór. Za powyższe przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP Gdańsk / zw)

Powrót na górę strony