Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krew cenniejsza niż zwykle

W okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, krew jest wyjątkowo potrzebna. W szpitalach brakuje życiodajnego płynu, bo w tym okresie znacznie spada liczba dawców. Policjanci, aby wspomóc zbiórkę krwi, oddawali ją w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, zaparkowanym przed głównym wejściem do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Podobnie było w województwie podkarpackim, gdzie funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie oraz strażacy oddawali krew dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Braki krwi okresie letnim, są wyjątkowo odczuwalne. W tym czasie życiodajny płyn jest bardzo potrzebny. Lekarze alarmują, że w szpitalach brakuje krwi, bo w tym okresie znacznie spada liczba honorowych dawców. Niestety w lato nawet częściej dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, m.in. wypadków i zabiegów, w których krew jest niezbędna. Aby uzupełnić jej zapas, ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic i Rzeszowa kolejny raz wyjechały w teren.

Stróże prawa podczas dzisiejszej akcji zachęcali każdego potencjalnego dawcę do włączenia się w zbiórkę krwi, apelując na stronie internetowej i do słuchaczy radia. Mundurowi sami postanowili dać przykład i oddać życiodajny płyn. Jak zapewniają, nie ma się czego bać - jest to normalne ukłucie, jak przy zatrzyku czy szczepieniu. Policjanci zachęcają każdego, kto jest osobą zdrową i pełnoletnią, do oddania krwi. W mobilnych ambulansach jest fachowa obsługa, ktora decyduje o tym, czy konkretna osoba może być krwiodawcą.

O tym, że warto oddawać krew, policjanci wiedzą doskonale, ponieważ w swojej pracy są świadkami różnego rodzaju tragedii, szczególnie wypadków na drogach - powiedziała podinsp. Aleksandra Nowara, która sama oddała życiodajny płyn - Zapraszamy wszystkich, policjantów, pracowników policji oraz każdego, kto odwiedza dzisiaj naszą komendę, do wsparcia ogólnopolskiej akcji krwiodastwa i uzupełnienia braków krwi - zaapelowała policjantka.

W Brozowie inicjatorem zbiórki krwi było starostwo powiatowe wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Strażacki Dar”, działającym przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. W specjalnym „krwiobusie” każdy mógł honorowo oddać krew. Do akcji zostali zaproszeni również brzozowscy policjanci i pracownicy cywilni komendy.

Tego dnia kilkadziesiąt osób przystąpiło do rejestracji. Niestety nie wszystkim, z różnych przyczyn, udało się oddać krew. Każda osoba, która pierwszy raz oddała krew otrzymywała legitymację honorowego dawcy krwi. Pozyskana krew została przeznaczona dla Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W Katowicach od osób, które zgłosiły się do mobilnego punktu poboru krwi, personel medyczny pobrał ponad 10 litrów tej życiodajnej substancji.

(KWP w Katowicach / KWP w Rzeszowie / dm)

  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi
  • honorowe oddawanie krwi

Opis filmu: honorowe oddawanie krwi

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.1 MB)

Powrót na górę strony