Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania grupy „NYSA” wymierzone w przestępczość przeciwko mieniu

Data publikacji 05.09.2016

Zabezpieczone elementy trakcji kolejowej o wartości ponad 50 tys. złotych, skradzione na terenie Niemiec - to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów kryminalnych i dolnośląsko – saksońskiej policyjnej grupy NYSA ze Zgorzelca. W sprawie tej zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież.

W ostatnich dniach policjanci kryminalni i dolnośląsko–saksońskiej policyjnej grupy NYSA ze Zgorzelca prowadzili działania skierowane przeciwko kradzieży mienia na obszarach przygranicznych, po polskiej i niemieckiej stronie. 
 
W wyniku podjętych działań policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Citroen, którym poruszało się dwóch mieszkańców Zabrza. W czasie kontroli pojazdu, w bagażniku, policjanci znaleźli ponad 180 kg miedzianych przewodów trakcyjnych o wartości powyżej 50 tys. złotych. Podczas kontroli osoby nie chciały ujawnić skąd pochodzą skradzione przedmioty. Ostatecznie przyznali się do popełnienia kradzieży na terenie Niemiec.
 
Funkcjonariusze ustalili, że przewody zostały skradzione z czynnej trakcji kolejowej u naszych niemieckich sąsiadów. Działanie złodziei doprowadziło do uszkodzenia linii kolejowej powodując zakłócenia w jej działaniu, a także wstrzymanie ruchu pociągów na kilka godzin. 
 
Mężczyźni zostali zatrzymani i teraz staną przed sądem, gdzie odpowiedzą za popełnienie przestępstwa kradzieży za granicą. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 109 kodeksu karnego obywatel polski obowiązany jest przestrzegać prawa swojego kraju także wtedy, gdy przebywa za granicą. Zatem w przypadku popełnienia przez obywatela polskiego przestępstwa za granicą stosuje się do niego ustawę karną polską. Oznacza to, że po powrocie do kraju będzie pociągnięty do odpowiedzialności przed polskim sądem.

(KWP w Opolu / pz)

Powrót na górę strony