Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

300 tysięcy złotych dla pomorskiej Policji

Data publikacji 15.09.2016

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku oraz Marszałkowie Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, podpisali Porozumienie w sprawie przekazania 300 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji. Kwota przeznaczona ma być na zakup specjalistycznego chronografu gazowego z detektorem masowym GC/MS dla Laboratorium Kryminalistycznego komendy wojewódzkiej.

Specjalistyczny chronograf gazowy z detektorem masowym GC/MS to obecnie urządzenie diagnostyczne najwyższej światowej klasy, stosowane do wielofunkcyjnych badań analitycznych. Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Gdańsku będzie drugim w Polsce, po Centralnym Laboratorium  Kryminalistycznym Policji w Warszawie, które będzie posiadało tego typu chronograf.

Urządzenie to pozwoli na szybkie i wielofunkcyjne wykonywanie analiz, szczególnie w zakresie zwalczaniu przestępczości narkotykowej oraz szybkiej analizy składu chemicznego dopalaczy i innych środków odurzających. Określenie składu chemicznego tych specyfików pomoże również skuteczniej leczyć pacjentów po ich zażyciu.

Dodatkowo chronograf diagnozuje i określa metodą Agińskiego – techniką chromatografii gazowej – wiek dokumentów, starodruków itd.

Badania chemiczne w LK KWP w Gdańsku przeprowadzane są najczęściej techniką chromatografii gazowej. Przy obecnej różnorodności związków chemicznych oraz ciagłym pojawianiu się nowych substancji psychoaktywnych czy też dopalaczy, GC/MS jest podstawowym narzędziem ich identyfikacji.

Rocznie na chromatografie przeprowadzanych jest około 10 tysięcy analiz środków psychoaktywnych. Zakup nowego chromatografu umożliwi zwiększenie ilości wykonywanych analiz, a tym samym skróci czas niezbędny na przeprowadzenie badań i wydawanie opinii kryminalistycznych zlecanych przez jednostki Policji oraz inne organy procesowe.

Samorząd województwa pomorskiego dofinansowuje zadania własne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od 2009 r. Wsparcie otrzymały m.in.: modernizacje i prace budowlane, zakup paliwa, zakup i użyczenie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku specjalistycznych motocykli dla policyjnych patroli drogowych; zakup specjalistycznej aparatury diagnostycznej dla Laboratorium Kryminalistyki KW Policji w Gdańsku.

Dodatkowo w 2016 r. władze województwa dofinansowały zakup samochodów osobowych specjalistycznych, patrolowych – nieoznakowanych i oznakowanych. Na ten cel przekazano łącznie 1,215 mln zł.

(KWP w Gdańsku / ms)

Powrót na górę strony