Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”

Data publikacji 15.09.2016

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyła się inauguracja kampanii społecznej dedykowanej osobom starszym pn. „Nie daj się oszukać - Oszustom Stop!” Organizatorem akcji są Komeda Wojewódzka Policji w Lublinie, Zarząd Wojewódzki NSZZ policjantów woj. lubelskiego oraz Stowarzyszenie Zawsze Aktywni. Chcąc skutecznie dotrzeć do grona osób starszych wyprodukowany został spot telewizyjny przestrzegający przed oszustwami popełnianymi metodą "na wnuczka" czy "policjanta".

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyła się dzisiaj, 15.09.br., inauguracja kampanii społecznej dedykowanej osobom starszym pn. „Nie daj się oszukać - Oszustom Stop!” Organizatorem akcji są: Komeda Wojewódzka Policji w Lublinie, Zarząd Wojewódzki NSZZ policjantów woj. lubelskiego oraz Stowarzyszenie Zawsze Aktywni. Patronat Honorowy nad kampanią objęli: Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz Marszałek woj. lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski. Patronat medialny objęli: TVP 3 Lublin oraz Radio eR.

Pomysł na kampanię zrodził się z potrzeby wyjścia w szerszym zakresie z profilaktyką dotyczącą oszustw popełnianych metodą  na tzw. wnuczka czy policjanta. Ofiarami tych przestępstw są zazwyczaj osoby starsze. Sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, podszywają się np. za członków rodziny, by wyłudzić od nich pieniądze.

Traktujemy to zjawisko bardzo poważnie, z  jednej strony wykonując szereg czynności, których efektem są zatrzymania przestępców, z drugiej  zaś, mówiąc o problemie i apelując o ostrożność. Organizujemy szereg akcji, kampanii prewencyjnych, czy też spotkań, by mówić o metodach działania sprawców i ostrzegać, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Mamy świadomość jak poważne następstwa powodują u  osób pokrzywdzonych takie zdarzenia. Strata finansowa to tylko jeden ze skutków. Towarzysząca zdarzeniom trauma, często wstyd i rozczarowanie powodują, że osoby pokrzywdzone podupadają na zdrowiu lub wycofują się z aktywnego życia społecznego.

Chcąc skutecznie dotrzeć do grona potencjalnych ofiar i uchronić je przed oszustami zdecydowano się na produkcję spotu telewizyjnego zrealizowanego przez TVP 3 Lublin oraz realizację spotów radiowych przygotowanych przez katolicką rozgłośnię „Radia eR”. Najwięcej wiadomości nasi seniorzy czerpią  bowiem za sprawą informacji i materiałów prezentowanych przez telewizję publiczną. Nagłaśniane przez media zdarzenia, emitowane spoty profilaktyczne mają ogromny wpływ na wzrost świadomości mieszkańców naszego województwa.

Realizacja spotu nie byłaby możliwa gdyby nie udział i zaangażowanie członków Stowarzyszenia Zawsze Aktywni, którzy wcielili się w trudną rolę aktorów. Pani Maria, Józefa, Pan Andrzej i Jan zagrali osoby pokrzywdzone przestępstwem. Z perspektywy osób, które miały styczność z oszustami i stracili oszczędności mówią o towarzyszących temu przeżyciach, emocjach i skutkach. Przestrzegają by nie dać się oszukać.

Podczas dzisiejszego spotkania zarówno Komendant Wojewódzki insp. Paweł Dobrodziej, Pan Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Pani Anna Bekier reprezentująca Marszałka woj. lubelskiego dziękowali członkom stowarzyszenia Zawsze Aktywni za udział w akcji.  Zaangażowanie naszych aktorów w kampanię świadczy  o ich otwartości na drugiego człowieka, chęci niesienia pomocy i przestrogi.

Już od najbliższego poniedziałku, 19.09.br., przez najbliższy miesiąc spot emitowany będzie na antenie TVP 3 Lublin.

Raz jeszcze dziękujemy za pomoc w realizacji spotu Zarządowi Wojewódzkiemu NSZZ policjantów woj. lubelskiego, Stowarzyszeniu Zawsze Aktywni, TVP 3 Lublin oraz rozgłośni Radia eR.

(KWP w Lublinie / mw)

  • Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”
  • Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”
  • Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”
  • Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”

Film Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!”

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Inauguracja Kampanii „Nie daj się oszukać- Oszustom STOP!” (format flv - rozmiar 26.52 MB)

Powrót na górę strony