Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

Data publikacji 22.09.2016

Małopolscy policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który był „mózgiem” zbrojnej grupy przestępczej, dokonującej napadów z bronią w ręku Członkowie grupy w czasie napadów udawali policjantów kryminalnych. Podejrzanemu grozi do 12 lat pozbawienia wolności

19 września br. w Myślenicach podczas zaplanowanej akcji, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który był podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Mężczyzna ten na początku roku stworzył grupę przestępczą, wskazywał jej poszczególne cele ataku oraz przekazywał podległym członkom grupy istotne informacje o ofiarach, ich codziennych zwyczajach itp. Ponadto wyposażył grupę, w krótką broń maszynową typu Scorpion i amunicję do niej.

Jak ustalili policjanci, przestępcy do każdego skoku dokładnie się przygotowywali. Następowało dokładne rozpoznanie obiektu czy osób, które miały zostać obrabowane. Za każdym razem „mózg” szajki  typował dobrze prosperującą firmę lub starszych, zamożnych ludzi, którzy gromadzili oszczędności w domu. Bandyci dopuszczając się przestępstw, w tym rozbojów i włamań,  byli wyposażeni w broń palną i  działali metodą „na policjanta” – ubrani w kamizelki z napisem Policja, z podróbkami  policyjnych „blach ”, oraz kajdankami  kupionymi  na jednym z portali internetowych okazywali swoim przyszłym ofiarom podrobiona legitymację policyjną oraz informowali, że w ramach czynności służbowych przeprowadzają u nich przeszukanie.

W marcu br., do obrabowania została wytypowana firma, zajmująca się sprzedażą i serwisem sprzętu rekreacyjnego w jednym z miast Małopolski. Podczas tego skoku  sprawcy użyli broni palnej, aby uwolnić obezwładnionego przez właściciela firmy jednego z członków grupy. Po fiasku akcji sprawcy uciekli, niczego nie rabując. W kolejnych miesiącach dochodziło jednak do kolejnych „skoków” w różnych miejscowościach Małopolski.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pracując nad tymi sprawami i drobiazgowo analizując wszelkie ich szczegóły, byli pewni, że stoi za nimi jedna i ta sama grupa. Bardzo intensywne działania wykrywcze pozwoliły na zidentyfikowanie  i zatrzymanie poszczególnych członków grupy. 

W połowie lipca br. doszło do planowych zatrzymań pięciu członków grupy, którzy zostali tymczasowo aresztowani. Na wolności jednak cały czas pozostawał mężczyzna, który kierował ich działaniami. 19 września br. został zatrzymany przez policjantów.

Podejrzany usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną  grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, dokonania i usiłowania dokonania rozbojów, posiadania broni palnej bez zezwolenia, a także podszywania się pod funkcjonariusza Policji. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

(KWP w Krakowie / ms)

Film Zatrzymany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

Pobierz plik Zatrzymany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (format mp4 - rozmiar 4.69 MB)

Powrót na górę strony