Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z Gliwic uratował tonące dziecko

Data publikacji 27.09.2016

Przebywający na urlopie w Ustce gliwicki policjant uratował tonącego ośmiolatka. Do zdarzenia doszło 5 września br. Dowiedzieliśmy się o nim z listu przesłanego przez jednego ze świadków. Jak się okazało, policjant otrzymał od uratowanego chłopca wyjątkowy wyraz wdzięczności i podziękowań za uratowanie życia. Był nim własnoręcznie wykonany rysunek. Zdaniem świadków, gdyby nie asp. sztab. Zbigniew Kaliszewski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, doszłoby do nieszczęścia.

Policjant z gliwickiej komendy wypoczywał z bliskimi na plaży w Ustce, gdy spostrzegł, że w wodzie topi się chłopiec. Obok, na drewnianym falochronie stał wystraszony ojciec, który w tym czasie trzymał na rękach małą dziewczynkę. Widząc bezradność ojca, który nie mógł pozostawić dwuletniej córki, nasz policjant bez chwili wahania rzucił się na pomoc rodzinie. Dzielny stróż prawa wyciągnął z wody 8-latka wyczerpanego rozpaczliwym ratowaniem swojego życia. Jak określili świadkowie zdarzenia, chłopiec całkowicie opadł z sił, a silne fale uderzały nim o falochron. Dodajmy, że zdarzenie miało miejsce w tym samym rejonie usteckiej plaży, w którym w sierpniu doszło do utonięcia 7-letniej dziewczynki. Tylko dzięki szybkiej i skutecznej reakcji aspiranta Kaliszewskiego, wakacje kolejnej rodziny nie zakończyły się tragicznie...

Co ciekawe, policjant po powrocie z urlopu nie pochwalił się nikomu swoim bohaterskim czynem. Dopiero nadesłany przez świadka zdarzenia list, który trafił do rąk Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach, zobrazował przebieg tych dramatycznych zdarzeń i ich szczęśliwy finał.

Jak się okazało, to nie pierwsza sytuacja, w której aspirant sztabowy Zbigniew Kaliszewski uratował ludzkie życie. W 2011 roku podczas wybuchu gazu w budynku przy ul. Słowackiego w Gliwicach wraz z kolegami z patrolu prowadził akcję ratowniczą. To on jako jeden z pierwszych wszedł do częściowo zawalonego bloku i prowadził ewakuację poszkodowanych. Poza tym, jako zastępca oficera dyżurnego obsługując numery alarmowe 997 i 112 wielokrotnie przeprowadzał działania ratujące życie innych.

(KWP w Katowicach / mw)

  • Rysunek podarowany policjantowi przez uratowanego chłopca
    Rysunek podarowany policjantowi przez uratowanego chłopca
  • List nadesłany przez świadka zdarzenia
    List nadesłany przez świadka zdarzenia
  • asp. sztab. Zbigniew Kaliszewski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach
    asp. sztab. Zbigniew Kaliszewski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach
Powrót na górę strony