Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni oszuści zatrzymani

Data publikacji 03.10.2016

Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, który podszywając się pod funkcjonariusza Policji wyłudzał pieniądze od starszych osób. Oszust informował, że aktualnie prowadzi tajną operację wymierzoną w środowisko hakerów komputerowych i prosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Pomoc miała polegać na przekazaniu „policjantowi” znacznej sumy pieniędzy jako przynęty. Także funkcjonariusze z Radomia zatrzymali dwie kolejne osoby, oszukujące seniorów metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Policja apeluje, by nie przekazywać pieniędzy obcym osobom!

W ostatnich dniach, do krakowskich policjantów zaczęły napływać informacje dotyczące osób próbujących metodą „na policjanta” wyłudzać pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców za każdym razem był podobny. Starsza osoba odbierała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza Policji. Oszust informował, że aktualnie prowadzi tajną operację wymierzoną w środowisko hakerów komputerowych i prosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Pomoc miała polegać na przekazaniu „policjantowi” znacznej sumy pieniędzy jako przynęty.

W ubiegły wtorek (27.09) przestępcy zastosowali identyczny schemat działania wobec 71-letniego mieszkańca Krakowa. Mężczyzna w dobrej wierze wypłacił z dwóch banków, a następnie przekazał oszustowi, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępca jednak  nie był do końca zadowolony z łupu i zaczął namawiać pokrzywdzonego do zaciągnięcia kredytu. Cała operacja nie doszła do skutku z powodu zbliżającej się godziny zamknięcia oddziału banku.

Tego samego wieczoru starszy pan opowiedział członkom rodziny historię, która go spotkała. Bliscy zorientowali się, że 71-latek padł ofiarą przestępstwa i natychmiast poinformowali o zdarzeniu funkcjonariuszy z  IV Komisariatu Policji  w Krakowie.

Następnego dnia, oszust ponownie skontaktował się ze swoją ofiarą. Tym razem mężczyzna doskonale wiedział jak postępować, ponieważ został precyzyjnie poinstruowany przez policjantów. 71-latek umówił się na przekazanie kolejnej kwoty pieniędzy. Tym razem oszustowi nie poszło tak łatwo jak poprzednio. Zasadzka przygotowana przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji IV w Krakowie tak bardzo go zaskoczyła, że nawet nie próbował uciekać.

W toku prowadzonych czynności z zatrzymanym funkcjonariusze ustalili, że 18-letni mężczyzna prawdopodobnie dokonał jeszcze co najmniej jednego oszustwa, tym razem na szkodę mieszkanki Krakowa, od której miał wyłudzić kilkanaście tysięcy złotych. Sprawca usłyszał dwa zarzuty oszustwa oraz jeden usiłowania oszustwa za które grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

---

W ostatnim czasie w ręce policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wpadli kolejni podejrzani o oszustwa na szkodę starszych osób. Jak ustalili mundurowi, proceder miał swój początek na jednym z portali ogłoszeniowych. To na nim pojawiły się ogłoszenia zachęcające młodych mężczyzn do pracy w charakterze kurierów. Zleceniodawca oferował dzienne zarobki w kwocie 250 zł oraz zwrot kosztów za zużyte paliwo oraz opłacenie hotelu. Praca mężczyzn miała polegać na odbieraniu pieniędzy od starszych osób na trenie całego kraju, a następnie przekazywaniu ich innym osobom.

W lipcu policjanci z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu zatrzymali do sprawy pierwsze osoby. Byli to trzej dwudziestolatkowie z Oświęcimia i Czaplinka. Według szacunków mężczyznom udało się oszukać w ten sposób co najmniej 30 osób, a usiłowali drugie tyle. Później w ręce policjantów wpadł 19-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Jak wstępnie ustalono, ma na koncie trzy oszustwa na kwotę kilkudziesięciu tysięcy zł. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Pracujący cały czas policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP zs. w Radomiu oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce ustalili kolejnych podejrzanych. Tym razem mundurowi zatrzymali dwóch kolejnych mężczyzn: 20-latka z województwa śląskiego, którego rola polegała na odbieraniu pieniędzy od osób starszych oraz 33-latka z województwa lubuskiego, który pełnił rolę kuriera i przekazywał pieniądze innym. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 100 tys. zł.

Obecnie trwają m.in. ustalenia, kto publikował ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym i kto dzwonił do osób starszych podając się za członków ich rodzin. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści.

 

Dlatego radzimy: bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej, informować Policję o każdej próbie oszustwa, konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy, nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

(KWP Kraków / KWP w Radomiu / ig / ms)

Film Kolejni oszuści zatrzymani

Pobierz plik Kolejni oszuści zatrzymani (format mp4 - rozmiar 7.99 MB)

Powrót na górę strony