Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5 nowych posterunków Policji rozpoczęło pracę na Mazowszu

Data publikacji 04.10.2016

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie kolejnych 5 nowych posterunków Policji: w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym. W wydarzeniu wziął udział m.in. Minister SWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Sipiera oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Kamil Borkowski.

Wśród gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Sejmu RP, duchowieństwa, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji na co dzień współdziałających z policjantami na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

W trakcie uroczystości, które jednego dnia odbyły się w Korytnicy (pow. węgrowski), Zbuczynie (pow. siedlecki) i Sobolewie (pow. garwoliński), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak wręczył symbolicznie klucze kierownikom reaktywowanych Posterunków Policji.

Bardzo ważną częścią uroczystości było wręczenie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medali „Młody Bohater”. Akcja ta jest inicjatywą MSWiA, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” wręczana jest dzieciom i nastolatkom do lat 18, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

I tak, podczas uroczystości otwarcia przywróconego posterunku w Korytnicy Pan Mariusz Błaszczak uhonorował za odwagę i bohaterskie zachowanie troje dzieci. Wśród nagrodzonych znalazł się 17-letni Rafał Komorowski, który w grudniu 2015 roku, tuż przed świętami zauważył kłęby dymu wydobywające się z domu sąsiada. Nie zastanawiając się jakie podejmuje ryzyko, pobiegł na pomoc. Zanim przyjechała straż pożarna z płonącego budynku wyciągnął nieprzytomnego mężczyznę i udzielił mu pierwszej pomocy. Poszkodowany w pożarze został przewieziony do szpitala.

11-letni Sebastian Michalski i 16-letnia Martyna Nowak to nastolatkowie, którzy 24 sierpnia br. uratowali kobietę, która zabłądziła w lesie i była poszukiwana przez policjantów, gdyż rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Podczas spaceru po lesie napotkali półprzytomna kobietę. Nie pozostali wobec niej obojętni. Chłopiec pobiegł do pobliskiej miejscowości, aby wezwać pomoc, natomiast dziewczyna pozostała przy odnalezionej zziębniętej kobiecie i okryła ją swoją bluzą, aby się ogrzała. Kobieta została zabrana przez karetkę pogotowia do szpitala.

Posterunki Policji w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym są kolejnymi odtworzonymi w województwie mazowieckim. W tym roku wcześniej reaktywowano posterunek w powiecie ostrołęckim, w Łysych.

Otwarcie posterunków jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, samorządów, ale też wynikiem policyjnych analiz. Nie udałoby się to bez wsparcia samorządów, które przekazały znaczne środki na kompleksowy remont pomieszczeń i dostosowanie ich dla potrzeb Policji. Ogromne słowa podziękowania należą się Wójtom gmin: Korytnica, Zbuczyn, Sobolew, Maciejowice i Miastków Kościelny.

Dodatkowo z inicjatywy i środków władz lokalnych policjanci z Sobolewa otrzymali nowy radiowóz.

W przywróconych do funkcjonowania posterunkach w sumie pełnić służbę będzie 36 funkcjonariuszy. 12 w Korytnicy, 7 w Zbuczynie, 5 w Miastkowie Kościelnym oraz po 6 w Sobolewie i Maciejowicach.

(KWP w Radomiu / ms)

 

Powrót na górę strony