Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Został ukarany

Data publikacji 06.10.2016

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie zostali powiadomieni o nieodpowiedzialnym zachowaniu się jednego z kierowców na drodze w gminie Lubawa. Świadek złożył zawiadomienie, a do swoich zeznań dołączył obraz z kamery zamontowanej w swoim aucie, która zarejestrowała całe zdarzenie. 30–letni kierowca mazdy został ukarany mandatem.

Policjanci  z Komisariatu Policji w Lubawie został poinformowani o złamaniu przepisów ruchu drogowego przez jednego z kierowców powiatu iławskiego. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz zabezpieczyli materiał dowodowy, którym było nagranie z kamery znajdującej się w samochodzie świadka. Policjanci ustalili dane kierującego. Okazał się nim 30–letni mężczyzna. Mieszkaniec Iławy za wyprzedzanie na pasach został ukarany kwotą 500 zł mandatu oraz 10 punktami karnymi. Mężczyzna oświadczył -  „iż wie, że bardzo źle zrobił ale po prostu się zagapił i według niego wybrał mniejsze zło, gdyż inaczej uderzył by w poprzedzający go samochód”.

Przypominamy!

Manewru wyprzedzania nie wolno wykonywać tuż przed pasami, gdyż naraża on na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszających się na przejściu pieszych.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi:

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • 1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  • 2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)

  • 26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
  • 27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
  • 28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Należy oczywiście pamiętać, że zawsze zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, która również została opisana w ustawie:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)

  • 22) szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

KWP Olsztyn / ig

Opis filmu: Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Został ukarany

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.66 MB)

Powrót na górę strony