Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pożyczki - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa wyłudzająca pożyczki

Data publikacji 07.10.2016

Puławscy policjanci specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą rozbili zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pożyczki. Dwa lata pracy operacyjnej i procesowej pozwoliło na postawienie trojgu puławianom 417 zarzutów. Policjanci udowodnili im wyłudzenie ponad 385 tys. złotych w gotówce oraz sprzęcie oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 117 tys. złotych. Akta liczące 38 tomów z aktem oskarżenia trafiły do puławskiej Prokuratury.

Ponad dwa lata temu puławscy policjanci specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą wpadli na trop osób wyłudzających środki finansowe od podmiotów parabankowych oraz innych udzielających pożyczek za pośrednictwem Internetu. Okazało się, że zorganizowana grupa przestępcza wyłudzała również kredyty na zakup towarów w systemie ratalnym przy wykorzystaniu danych osób trzecich.

W wyniku równolegle prowadzonych czynności operacyjnych i czynności procesowych realizowanych przez policjantów doprowadzono do ustalenia trzyosobowej grupy przestępczej, w której skład wchodziła kierująca nią 25-latka oraz 26 i 36-letni mieszkańcy miasta Puławy.

Po ustaleniu danych personalnych osób przestępczy proceder został przerwany. Policjanci poprzez szczegółowe analizy rachunków bankowych, danych telekomunikacyjnych ustalili, że grupa działając wspólnie i w porozumieniu w okresie od stycznia 2013 roku do kwietnia 2015 roku zwerbowała 55 osób, tzw. „słupów” i wykorzystała ich dane osobowe w procederze wyłudzeń środków finansowych. Większość tych osób to osoby bez stałego miejsca zameldowania oraz bezrobotni nie posiadający żadnych dochodów, w związku z czym we wnioskach o przyznanie pożyczek składano fałszywe oświadczenia o ich zatrudnieniu i osiąganych zarobkach, co w znacznym stopniu utrudniało wykonywanie z nimi czynności dowodowych.

Zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na udowodnienie podejrzanym wyłudzenia 290 pożyczek oraz usiłowania wyłudzenia 127 pożyczek od 29 podmiotów gospodarczych. Ustalono, że grupa łącznie wyłudziła ponad 273 tys. zł, oraz kilkadziesiąt urządzeń i sprzętu RTV o łącznej wartości 111,5 tys. zł. Rozbita grupa usiłowała również wyłudzić pożyczki na łączną kwotę ponad 117 tys. zł.

Podejrzani usłyszeli łącznie 417 zarzutów oszustwa oraz podszywania się pod inną osobę za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Akta postępowania liczące 38 tomów wraz z aktem oskarżenia zostały przesłane do puławskiej Prokuratury.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja