Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmieciowy i nielegalny interes

Data publikacji 07.10.2016

36-letni mieszkaniec gminy Blizanów usłyszał zarzut sprowadzania wbrew przepisom ustawy odpadów z zagranicy. Jak ustalili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, mężczyzna prowadził nielegalną działalność. Przywoził z zagranicy wycofane z eksploatacji pojazdy, które następnie demontował i sprzedawał na części. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego kaliskiej komendy, ujawnili na terenie gminy Blizanów nielegalną działalność, polegającą na demontażu pojazdów sprowadzanych z zagranicy. 36-letni właściciel firmy, wbrew przepisom, przywoził z Wielkiej Brytanii odpady w postaci wycofanych z eksploatacji pojazdów dostawczych i osobowych różnych marek. Na terenie jego firmy auta były rozmontowane, a uzyskane w ten sposób części sprzedawane. W trakcie oględzin policjanci ujawnili łącznie około 70 zdemontowanych pojazdów różnych marek. O sytuacji został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, którego pracownicy również skontrolowali przedsiębiorstwo.

36-letni właściciel firmy został zatrzymany i przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, gdzie funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego przedstawili mu zarzut przywożenia odpadów z zagranicy. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu. Grozi mu do 5 lat pobawienia wolności.

Przypominamy, że demontażem pojazdów mogą zajmować się wyłącznie autoryzowane, mające odpowiednie licencje stacje. Tego typu przedsiębiorstwa zapewniają odpowiedni poziom recyklingu i spełniają surowe wymogi ochrony środowiska. Należy również pamiętać, że w przypadku, gdy części samochodowe będą stanowić odpady, na ich przywóz wymagana jest odpowiednia zgoda Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Każdy przedsiębiorca, który nie dopełni tych formalności, może narazić się na odpowiedzialność karną za przestępstwo popełnione wbrew przepisom stojących na straży ochrony środowiska.

(KWP w Poznaniu / ms)

Powrót na górę strony