Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni podejrzani o oszustwa w rękach Policji

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali na terenie Śląska dwie kobiety, które metodą „na policjanta” oszukały 4 starsze osoby. 38-latka i jej o 4 lata młodsza wspólniczka wpadły, czekając w jednym z hoteli na pieniądze, które w tym samym czasie wypłacali z banków kolejni pokrzywdzeni. Wstępne straty wynikające z nielegalnej działalności kobiet szacuje się na blisko 250.000 złotych. Także policjanci z Warszawy zatrzymali dwóch podejrzanych o oszustwa tą samą metodą - mężczyźni wyłudzili łącznie ponad 100.000 złotych.

Coraz więcej mieszkańców Warmii i Mazur już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów. Niestety zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia. Tak było w przypadku 4 mieszkańców regionu. Pokrzywdzeni z Olsztyna, Ostródy, Elbląga przekazali oszustom w sumie blisko 250.000 złotych.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, prowadząc zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne ustalili osoby, mogące mieć związek z tymi zdarzeniami. Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci pojechali na Śląsk. Tam w jednym z hoteli zatrzymali 38-latkę oraz jej o 4 lata młodszą wspólniczkę. Kobiety były kompletnie zaskoczone, tym bardziej, że czekały na pieniądze, które w tym samym czasie wypłacali z banków kolejni już pokrzywdzeni. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli ponad 20.000 złotych, najprawdopodobniej pochodzące z oszustw.

Mieszkanki Warszawy zostały przewiezione do Olsztyna. Jak się okazało, starsza z nich była poszukiwana listem gończym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie za oszustwa.

Obie zostały przesłuchane i usłyszały w sumie 4 zarzuty. Decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak zapowiadają policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że kobiety usłyszą kolejne zarzuty.

---

Do realizacji sprawy prowadzonej przez warszawskich policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego doszło w minioną środę. Kryminalni z Mokotowa zatrzymali 34-letniego Roberta K. i 32-letniego Jakuba K. Obydwaj zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Mężczyźni zatrzymani zostali do sprawy, dotyczącej oszustów działających metodą „na policjanta”. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie.

W czerwcu w ręce mundurowych wpadł  41-letni Rafał D. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna odbierał pieniądze od osób starszych. W jednym przypadku podstępnie nakłonił kobietę do wypłacenia w dwóch bankach w sumie 50 tysięcy złotych, które chwilę później w umówionym miejscu kobieta wyrzuciła do kosza na śmieci. Dzień wcześniej, w ten sam sposób oszukane zostały jeszcze dwie osoby 68-latka i 72- latek. Oba zdarzenia miały miejsce na Śródmieściu. Osoby starsze myśląc, że pomagają prawdziwym policjantom, zostawiły w umówionym miejscu łącznie 58 tysięcy złotych.

Wobec Rafała D. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Natomiast Robert K. i Jakub K. zostali objęci policyjnym dozorem. W tej sprawie na poczet przyszłej kary od zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli 44 tys. złotych. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / KSP / ms)

 

KWP Olsztyn

  • KWP Olsztyn

Powrót na górę strony