Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 100 beczek z niebezpiecznymi substancjami ujawnionych przez żagańską policję

Żagańscy policjanci pionu kryminalnego dzięki profesjonalnie przeprowadzonym czynnościom operacyjnym ujawnili na terenie prywatnej posesji ponad 100 metalowych i plastikowych pojemników i beczek, w których znajdowały się substancje niebezpieczne dla środowiska.

11 października tego roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, w czasie przeszukania prywatnej posesji w miejscowości Dzietrzychowice (gmina Żagań), znaleźli 71 metalowych beczek o pojemności 200 litrów i 31 pojemników o pojemności ponad 1000 litrów, w których znajdowały się substancje płynne i sproszkowane, niebezpieczne dla środowiska. Kilka beczek z nieznaną substancją policjanci znaleźli również na terenie otwartym, przed miejscowością Dzietrzychowice.

O ujawnieniu niebezpiecznych substancji została powiadomiona Państwowa Straż Pożarna z Żagania, Sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz władze powiatu i gminy. Teren prywatnej posesji został odgrodzony i zabezpieczony przed osobami postronnymi. Próbki substancji znajdujących się w pojemnikach i beczkach oraz próbki gleby zostały pobrane przez strażaków ze specjalnej grupy zabezpieczenia chemicznego i przekazane do badań dla Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

12 października policjanci otrzymali wstępną analizę wyników badań, które potwierdziły, że są to substancje niebezpieczne dla środowiska. Tego samego dnia policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Żaganiu wniosek o wszczęcie śledztwa z art. 183 kodeksu karnego (nieodpowiednie postępowanie z substancjami lub odpadami zagrażającymi ludziom lub środowisku). Została też wszczęta procedura związana z usunięciem niebezpiecznych dla środowiska substancji.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Film Ponad 100 beczek z niebezpiecznymi substancjami ujawnionych przez żagańską policję

Pobierz plik Ponad 100 beczek z niebezpiecznymi substancjami ujawnionych przez żagańską policję (format mp4 - rozmiar 7.12 MB)

Powrót na górę strony