Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w dniu wolnym od służby zatrzymali poszukiwanych

Data publikacji 13.10.2016

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego na Białołęce w dniu wolnym od służby rozpoznali i zatrzymali kobietę, poszukiwaną listem gończym za liczne przestępstwa oraz mężczyznę, poszukiwanego nakazem doprowadzenia do zakładu karnego za kradzież. Dzięki spostrzegawczości asp. sztab. Tomasza Wiśniewskiego i st. sierż. Marcina Stankiewicza oraz ich zaangażowaniu w realizację obowiązków służbowych, Monika D. najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie penitencjarnym, a Zbigniew K. za ,,kratkami" spędzi 4 miesiące. Również mundurowi z Jarocina udowodnili, że policjantem jest się 24 godziny na dobę. W ubiegłym tygodniu dwukrotnie, będąc w czasie wolnym od służby na zakupach z rodzinami, interweniowali wobec sprawców kradzieży. Dzięki nim amatorzy kawy oraz wielbiciel dresów odpowiedzą za swoje czyny.

Dobre rozpoznanie, policyjna czujność i zaangażowanie w realizację obowiązków przynosi pozytywne efekty. Udowodnili to policjanci z zespołu ds. poszukiwań i identyfikacji osób komisariatu na Białołęce, którzy w dniu wolnym od służby zatrzymali kolejne dwie osoby, ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości.

9 października, przy ul. Porajów 14 asp. sztab. Tomasz Wiśniewski zauważył kobietę łudząco podobną do poszukiwanej przez tamtejszą jednostkę 24-latki.  Wiedząc, że poszukiwana ukrywa się i jest to być może jedyna okazja, aby ją zatrzymać, czujny policjant postanowił zrezygnować z osobistych planów i natychmiast przystąpił do działania. Kobieta nie kryła zaskoczenia, kiedy okazało się, że wpadła właśnie w ręce Policji.

Po sprawdzeniu okazało się, że podejrzenia kryminalnego były słuszne. Monika D. była poszukiwana listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ za znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego oraz stosowanie przemocy i groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do zaniechania prawnej czynności służbowej. 24-latka najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie penitencjarnym.

Do zatrzymania drugiej osoby doszło dwa dni później przy ul. Raciborskiej. Sierż. sztab. Marcin Stankiewicz zwrócił uwagę na 59-letniego mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi poszukiwanego Zbigniewa K. Policjant podjął stosowne czynności. Już niebawem okazało się, że jego typowanie było trafne. 59-latek był poszukiwany nakazem doprowadzenia do zakładu karnego za przestępstwo kradzieży. Po wykonaniu wszystkich czynności mężczyzna trafił za ,,kratki", gdzie odbędzie karę 4 miesięcy pozbawienia wolności.

Dzięki interwencjom podjętym przez kryminalnych kolejne osoby, uchylające się przed wymiarem sprawiedliwości odpowiedzą za swoje czyny.

***

Do obu zdarzeń doszło 7 października br. Policjanci pracujący na co dzień w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, interweniowali w czasie wolnym od służby, będąc z rodzinami na zakupach.

Około godziny 16 st. asp. Adam Regulski znajdując się przed sklepem odzieżowym zauważył mężczyznę, oglądającego ubrania wiszące na stojakach na zewnątrz. Mężczyzna co chwilę obserwował wnętrze sklepu i rozglądał się wokół siebie. Wzbudziło to podejrzenia funkcjonariusza. Postanowił on przyjrzeć się tej osobie. W pewnym momencie mężczyzna zgarnął w ręce sporą ilość spodni dresowych wraz z wieszakami i zaczął się pospiesznie iść w kierunku pobliskiej ulicy. St. asp. Regulski natychmiast ruszył za nim w pościg. Po kilkudziesięciu metrach dogonił sprawcę kradzieży i doprowadził do sklepu. Na miejsce został wezwany umundurowany patrol, który zajął się 43-letnim mieszkańcem gminy Jarocin. Odzyskany przez policjanta towar wrócił do dalszej sprzedaży.

Policjanci ustalają, czy ten sam mężczyzna nie jest też sprawcą wcześniejszych kradzieży, które w ostatnim czasie miały miejsce w tym sklepie.

Kilka godzin później w jednym z jarocińskich marketów na widok mężczyzn opuszczających sklep z kradzionym towarem zareagował asp. sztab. Paweł Bednarek, który również robił zakupy z rodziną. Policjant po wejściu do sklepu zauważył dobrze znanego sobie z przestępczej przeszłości mężczyznę. Funkcjonariusz postanowił poobserwować 29-latka, mieszkańca gminy Jarocin, który w reklamówkę zapakował kilka paczek kawy. Przeczucia nie zawiodły doświadczonego policjanta. Mężczyzna w pewnym momencie przeszedł obok kas, nie płacąc za towar i ze skradzionymi opakowaniami opuścił sklep.

Za 29-latkiem natychmiast wybiegł funkcjonariusz. Dzięki jego szybkiej reakcji złodziej został zatrzymany na pobliskim parkingu, a towar wrócił na sklepowe półki.

Jak się okazało, nie była to ostatnia interwencja asp. sztab. Bednarka w tym dniu. Kilka minut później policjant zauważył kolejnego mężczyznę, zachowującego się w identyczny sposób co zatrzymany chwilę wcześniej 29-latek. On także po zapakowaniu w reklamówkę kilku paczek kawy opuścił sklep bez uiszczenia opłaty. Policjant po raz kolejny podjął interwencję i chwilę później kolejny sprawca kradzieży został zatrzymany. Okazał się nim 45-letni mieszkaniec gminy Jarocin.

29-latek trafił do policyjnego aresztu. Cała trójka za swoje czyny odpowie przed sądem.

(KSP, KWP w Poznaniu / ms, ig)

Powrót na górę strony