Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii"

18 października 2016 r. w krajach Unii Europejskiej, już po raz dziesiąty, obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Kolejna odsłona wspólnego projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i Policji holenderskiej pn. "Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii" wpisuje się w tegoroczne obchody. Warsztaty poświęcone "współczesnemu niewolnictwu" adresowane do młodzieży, bezrobotnych i innych osób zainteresowanych pracą za granicą, tym razem odbędą się w województwie opolskim i dolnośląskim.

Aby zwalczać i zapobiegać handlowi ludźmi - przestępstwu wyjątkowo dynamicznemu i podlegającemu znacznym wahaniom - należy podnieść świadomość na temat tego zjawiska. Warto poznać jego formy: wykorzystanie seksualne, pracę przymusową, handel organami, zmuszanie do żebractwa lub przymusowego małżeństwa czy też wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Pomóc w tym ma X Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, organizowany i obchodzony w krajach Unii Europejskiej.

Kolejna juz odsłona wspólnego projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i Policji holenderskiej pn." Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii" dotyczącego zapobiegania wyzyskowi pracowniczemu (pracy przymusowej), jako jednej z form handlu ludźmi niewątpliwie wpisuje się w tegoroczne obchody. W dniach 18 – 21 października br. warsztaty poświęcone zagadnieniom dotyczącym m.in. zagrożeń czyhających na migrantów zarobkowych, sytuacji na holenderskim rynku pracy, praw przysługujących pracownikom w tym kraju oraz prawnych sankcji przewidzianych w Holandii za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi odbędą się w województwie opolskim i dolnośląskim. Młodzież ostatnich klas szkół średnich, studenci, bezrobotni oraz inne osoby zainteresowane pracą za granicą, będą miały okazję wysłuchać wykładów praktyków na co dzień zajmujących się problematyką handlu ludźmi w Holandii.

W spotkaniach w Nysie i Głogowie ze strony holenderskiej wezmą udział Irena de Ruig – specjalistka do spraw problematyki migracyjnej oraz Hanna Mongard z organizacji Fair Work. Komendę Główną Policji reprezentować będzie podkom. Katarzyna Świątek z Biura Prewencji KGP.

W 2016 roku warsztaty w ramach projektu zorganizowano już w garnizonach: kujawsko - pomorskim, mazowieckim, warmińsko - mazurskim, zachodniopomorskim, małopolskim i opolskim. Tegoroczna edycja polsko - holenderskiego przedsięwzięcia zakończy się w dniach 21-25 listopada br na terenie województwa wielkopolskiego i łódzkiego.

(Biuro Prewencji KGP / ms)

Powrót na górę strony