Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas szkolenia pomogli turystom

Nurkowie Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji wraz z żołnierzami JW FORMOZA i ratownikami TOPR uczestniczyli w szkoleniu z zakresu „Ratownictwa nurkowego w warunkach wysokogórskich”. Szkolenie zorganizowane zostało przez TOPR i odbywało się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Podczas części teoretycznej funkcjonariusze BOA KGP zostali zaangażowani do prawdziwej akcji poszukiwawczej - w terenie górskim zaginęło 4 turystów. Policjanci odnaleźli zaginionych i udzielili im pierwszej pomocy.

Podczas kursu trwającego od 10 do 14 października 2016 roku nurkowie doskonalili posiadane już umiejętności z zakresu technik poszukiwań osób i przedmiotów, ratownictwa nurkowego i jaskiniowego, zachowania się w sytuacjach wymagających udzielenia niezbędnej pomocy w akwenach górskich, patofizjologii nurkowania, organizacji stanowiska pracy oraz wykonywania prac podwodnych.

Podczas jednego ze szkoleń teoretycznych w godzinach popołudniowych ratownicy TOPR otrzymali informację, że w rejonie pomiędzy Morskim Okiem, a Doliną Pięciu Stawów Polskich zaginęło czterech uczestników turystyki pieszej. O udzielenie wsparcia w czynnościach poszukiwawczych poproszeni zostali funkcjonariusze BOA KGP. W tym dniu panujące warunki atmosferyczne na szlakach były bardzo ciężkie i każda zbędna zwłoka groziłaby śmiercią zaginionych turystów. Funkcjonariusze BOA KGP wraz z ratownikiem TOPR Stanisławem Krzeptowskim – Sabałą na niebieskim szlaku w rejonie Wielkiego Stawu Polskiego odnaleźli skrajnie wyczerpanych turystów.

Po udzieleniu im niezbędnej pomocy policjanci ustalili, że jeden z uczestników osunął się z urwiska i doznał kontuzji lewego stawu kolanowego. Pozostałe trzy osoby nie odniosły żadnych obrażeń. Funkcjonariusze BOA KGP wraz z ratownikiem TOPR zapewnili turystom komfort cieplny w postaci ciepłych i suchych ubrań oraz gorący napój.  Następnie odciążyli ich z posiadanego sprzętu i przeprowadzili do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Rannego mężczyznę przetransportowano za pomocą technik transportowo-ratunkowych do schroniska, gdzie po nastaniu korzystnych warunków atmosferycznych, został śmigłowcem przetransportowany do Szpitala w Zakopanem.

(BOA KGP / ms)

Powrót na górę strony