Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej zakończone

Data publikacji 21.10.2016

Już po raz 34 miasteczko Eibergen w Holandii na tydzień stało się stolicą halowej piłki nożnej. Od 10 do 14 października br. na czterech halach sportowych rywalizowało ponad 200 drużyn z 54 krajów reprezentujących różne jednostki mundurowe m.in. policję, stowarzyszenia IPA, straż pożarną, żandarmerię wojskową oraz służbę celną. Rozgrywki odbywały się w czterech kategoriach: open, +35, +45 i kobiety.

W tegorocznych rozgrywkach w Holandii brała udział rekordowa liczba drużyn z Polski. Na parkietach zobaczyliśmy drużyny z Wrocławia, Gliwic, Jaworzna, Płocka, Wielkopolski, Radomia, Rybnika, Cieszyna. Wśród drużyn z Polski udział w Turnieju wzięła reprezentacja Komendanta Głównego Policji kobiet i mężczyzn.

Mecze grupowe reprezentacje KGP rozpoczynały w środę. We wtorek, korzystając z dnia wolnego od rozgrywek, reprezentacje męska i kobieca KGP wraz z  ppłk. w st. spocz. Andrzejem Kuczyńskim udały się na cmentarz wojenny w Arnhem. Na miejscu nasza delegacja oddała hołd polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej i złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia.

Reprezentacja KGP mężczyzn środowe zmagania w grupie J rozpoczęła meczem z belgijską drużyną PZ Brugge. Mecz zakończył się zwycięstwem KGP 5:1. W dobrym rozpoczęciu rozgrywek pomogły wypracowane w poprzednich turniejach schematy gry. Kolejne spotkanie nasza kadra rozegrała z jednym z faworytów turnieju - reprezentacją Rosji. Spotkanie przez cały czas trwania stało na wysokim taktycznym poziomie i dzięki fantastycznemu wykorzystaniu przez naszą reprezentację rozegrania, zakończyło się remisem 1:1.

Po nieszczęśliwej porażce 2:1 z JVA Wuppertal Ronsdorf z Niemiec przyszły pewne zwycięstwa z drużynami PZ Antwerpen z Belgii i Politie Apeldoorn z Holandii. Dzięki dobrym wynikom uzyskanym w kolejnych meczach, ostatnie spotkanie w grupie z reprezentacją Policji z Kosowa miało szczególne znaczenie - zwycięzca awansował do fazy pucharowej z pierwszego miejsca w grupie. Mimo usilnych starań i przewagi naszej reprezentacji utrzymującej się od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego spotkanie zakończyło się podziałem punktów i wynikiem 1:1.

Podczas 1/16 finału rozgrywek przyszedł czas na pojedynek z drużyną MIA of Belarus. Niestety dobra passa w turnieju zakończyła się na tym etapie - po ciężkim meczu drużyna KGP przegrała z Białorusią 2:0.

Należy podkreślić, że reprezentacja KGP w piłce nożnej mężczyzn w rozgrywkach grupowych zaprezentowała bardzo dobrą skuteczność zdobywając aż 22 bramki - najwięcej spośród drużyn w grupie J. Nasza drużyna zaprezentowała się dobrze, jednak poziom rywali był bardzo wysoki i nie udało się zająć wysokiego miejsca i stanąć na podium.

Największy sukces spośród polskich drużyn występujących na zawodach w Holandii odniosła debiutująca reprezentacja KGP kobiet. Nasze reprezentantki, w grupie trafiły na bardzo wymagające rywalki, w tym na złote medalistki tegorocznego turnieju rozgrywanego na Majorce oraz jak się później okazało zwyciężczynie mistrzostw - policjantki z Holandii.

Nasza polska maszyna rozpędzała się stopniowo, zwyciężając z Policją angielską 2:0, przegrywając z reprezentacją węgierskich szkół policyjnych 0:1 oraz ze związkami zawodowymi policjantów z Holandii 0:2. Następnie przyszedł remis z drużyną Policji portugalskiej 0:0. W kluczowym momencie drużyna nabrała wiatru w żagle i w bardzo dobrym stylu wygrała kolejno z policją niemiecką 1:0 żandarmerią francuską 1:0. Uzyskane wyniki dały pewny awans do fazy pucharowej turnieju.

W 1/8 Polki rozegrały mecz z reprezentacją Policji węgierskiej. Regulaminowy czas gry nie wyłonił zwyciężczyń, a o awansie do ćwierćfinału zdecydowały karne. Nie obyło się jednak bez dramatów. Polska bramkarka przy pierwszym karnym zwichnęła kolano. Wymuszona zmiana okazała się w tej trudnej sytuacji szczęśliwa - zmotywowana do zwycięstwa zmienniczka wybroniła dwa strzały Węgierek i wprowadziła naszą drużynę do ćwierćfinałów. Na Polki czekały już rywalki z reprezentacji Brazylii. Polki nie poddały się presji brazylijskiego futbolu i rozegrały mecz na wysokim poziomie, prezentując niezwykle efektowne akcje. Fenomenalna bramkarka Brazylijek została pokonana dopiero w 16 minucie, po ładnej kombinacji zakończonej pięknym wolejem z bliskiej odległości. Wynik 1:0 dla KGP utrzymywał się do ostatniej minuty. Kiedy Polki wykonywały rzut wolny pod bramką przeciwniczek wydawało się, że wszystko jest już pod kontrolą. Arbiter spotkania odgwizdał jednak zbyt długie wprowadzanie piłki do gry. Ostatnia akcja w meczu Brazylijek okazała się kluczowa. Składny kontratak poskutkował zdobyciem bramki na 4 sekundy przed końcem spotkania i wynikiem 1:1. O awansie do półfinału ponownie decydowały karne. Brazylijki wykonały je perfekcyjnie, nie dając szans na skuteczną interwencję naszej bramkarce. Polki pożegnały się z turniejem, jednak w wielkim stylu, zdobywając przy tym sympatię kibiców z całego świata.

Poziom piłkarski i organizacyjny rozgrywek stał na światowym poziomie. Turniej był fantastyczną okazją do podniesienia umiejętności naszych drużyn. Doświadczenie zebrane przez zawodników i zawodniczki oraz sztaby szkoleniowe obu reprezentacji zaprocentuje na kolejnych turniejach w Polsce i na świecie.

Wszystkim drużynom gratulujemy umiejętności i zaangażowania!

Skład reprezentacji męskiej:

 • sztab szkoleniowy - Andrzej Kuczyński, Kazimierz Kotas
 • zawodnicy: asp. Andrzej Sokal, sierż. Wojciech Dziura, st. asp. Dariusz Piwowarek, sierż. Piotr Pacholski (K), sierż. Kamil Głośny, sierż. Michał Hawran, sierż. Łukasz Matyśkiewicz, sierż. Piotr Świerczyński, sierż. Krzysztof Weres, mł. asp. Rafał Gnap, sierż. Patryk Marzec

Skład reprezentacji kobiecej drużyny:

 • sztab szkoleniowy – sierż. sztab. Sylwia Własny, podkom. Mateusz Kocyk, podkom. Magdalena Marzec
 • zawodniczki: st.sierż. Anna Gucze, post. Marcelina Pawlik, mł.asp. Izabela Zdonek, sierż. Anna Seweryn, sierż. szt. Irena Michalak (K), st.sierż. Justyna Polak, st. sierż. Agnieszka Ochota, post. Katarzyna Żak, st.sierż. Katarzyna Borowiec, st.sierż. Anna Jagieła

Gabinet KGP / ig

 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
 • XXXIV Policyjne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Halowej
Powrót na górę strony