Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopalają się sportem, a nie narkotykami

„Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz!” - to nowy projekt Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Jest on dofinansowanego z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. W ramach projektu odbyła się już konferencja prasowa oraz mecz młodych siatkarek z drużyną Ceeradu Czarnych Radom, który zgromadził na widowni ponad 1000 uczniów radomskich szkół ponadgimnazjalnych.

W Polsce, pomimo bardzo restrykcyjnego prawa narkotykowego, nielegalne substancje zażywa znacznie więcej młodych ludzi niż przeciętnie w całej Europie. W obecnym czasie jednym z największych zagrożeń czyhających na młodego człowieka jest zażywanie nowych substancji psychoaktywnych, potocznie zwanych dopalaczami.

Tylko w tym roku, od 1 stycznia do 19 września na terenie działania podległym Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu do szpitali z podejrzeniem zatruć trafiło 11 kobiet i 42 mężczyzn. To właśnie te produkty powodują ciężkie powikłania zdrowotne. Zarówno te naturalne jaki te syntetyczne są równie groźne i tak samo niebezpieczne jak narkotyki, ponieważ mózgowe mechanizmy ich działania wyniszczają tkankę nerwową, a w skrajnych przypadkach powodują śmierć osoby zażywającej.

W kwestii dopalaczy niepokój budzi nie tylko rosnąca skala ich rozpowszechniania ale przede wszystkim podejrzenie, że młodzi ludzie wierzą sloganom promującym dopalacze jako środki bezpieczne i nie traktują ich jako substancje o potencjale narkotycznym. Podobnie jak w przypadku narkotyków, objawy używania zależą od rodzaju substancji, przyjętej dawki, jak również od cech psychofizycznych danej osoby. Nie ma jednego wzorca reakcji na zażytą substancję – dawka tolerowana przez organizm jednego człowieka, dla innego może być groźną w skutkach trucizną.

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu ukazując sport jako alternatywę uzależnień, propagują ideę życia wolnego od nałogów. To właśnie sport może być jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu. Dzisiaj widzowie zgromadzeni na radomskiej hali MOSiR doskonałą okazję, aby podziwiać sportowców, siatkarzy Cerradu Czarnych Radom, uczennice Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Radomiu. Sukcesy naszych sportowców zwieńczone zostały poprzez ich aktywność, wysiłek, poświęcenie i zdrowy tryb życia.

Dzięki determinacji zaszli tak daleko i możemy ich oglądać nie tylko w Polsce ale i na świecie. Śmiało powiedzieć można, że to sport ich dopalał, a nie dopalacze czy narkotyki. Tak może wyglądać życie każdego z nas jeśli wybierzemy właściwą drogę bez uzależnień, przemocy i wrogości do drugiego człowieka. Uprawianie sportu, hobby, rozwijanie zainteresowań, pasji czy uczestnictwo w różnorodnych formach aktywności społecznej, mogą w sposób konstruktywny zaspokajać potrzebę ekscytujących doznań, stymulacji czy akceptacji grupy rówieśniczej. W spotkaniu uczestniczyło około 1100 uczniów radomskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy aktywnie włączyli się w projekt „Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz!” przynosząc ze sobą różnorodne hasła promujące kampanię.

Serdeczne podziękowania dla gości, opiekunów oraz uczniów składają mazowieccy policjanci.

(KWP w Radomiu / ms)

Powrót na górę strony