Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania "Nie dla czadu!"

W Żorach ruszyła społeczna kampania „Nie dla czadu!” organizowana przez miejscowy magistrat we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Komendą Miejską Policji w Żorach i Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Pierwszym z działań była m.in. realizacja filmu pod nazwą „Zabijam po cichu”. Już wkrótce odbędzie się też debata tematyczna z mieszkańcami Żor, a w komendzie rozpoczęły się szkolenia dla dzielnicowych.

Z powodu zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego czadem, co roku w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Śmiertelne żniwo czad zbiera zwłaszcza w okresie grzewczym. By uchronić mieszkańców przed zagrożeniami związanymi z czadem Urząd Miasta Żory zainicjował kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie dla czadu!”.

Kampania pod hasłem „Nie dla czadu!” organizowana we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, Ochotniczą Strażą Pożarną w Żorach, Komendą Miejską Policji w Żorach oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach - Stacją w Żorach.

Pierwszym z działań w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej było nagranie we współpracy z żorzaninem - Patrykiem Gercem, filmu pod nazwą „Zabijam po cichu”, który odbił się głośnym echem w całej Polsce. Stworzony został także specjalny odcinek programu „W Oku Miasta”, poświęcony problemowi zatruć tlenkiem węgla, sposobom zachowania się w kryzysowej sytuacji związanej z podtruciem czadem oraz metodom zapobiegania takim niebezpiecznym dla życia i zdrowia sytuacjom. Będzie go można obejrzeć na antenie regionalnej telewizji TVS w środę 26 października br., o godzinie 18:05.

Kolejnym etapem kampanii „Nie dla czadu!” będzie debata z mieszkańcami miasta, która odbędzie się w listopadzie br. Podczas debaty specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem poruszą różne kwestie związane z niebezpieczeństwami dotyczącymi czadu. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jak sprawdzić czy ich dom lub mieszkanie są bezpieczne oraz co należy zrobić, by ustrzec się przed cichym zabójcą, jakim jest czad. Spotkanie będzie otwarte dla wszystkich chętnych, a o jego szczegółach będziemy informowali w najbliższym czasie.

Kampania została częściowo dofinansowana przez Wojewodę Śląskiego w ramach działań szkoleniowych z zakresu powszechnej samoobrony ludności, w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r. w sprawie powszechnej samoobrony ludności.

Czad nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Zagrożenie zatrucia wzrasta w okresie grzewczym i jest szczególnie duże w domach i mieszkaniach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe oraz wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.

Trujący tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla czy ropy. Może ono wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo przez zanieczyszczenie, zużycie lub np. złą regulację palnika gazowego, a także przedwczesne zamknięcie paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w pomieszczeniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia jest duże, ponieważ tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu podczas oddychania, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu i blokuje dopływ tlenu do organizmu, tym samym powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał serca lub nawet śmierć.

Jak zapobiegać zatruciu?

Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

Należy pamiętać, by:

  • uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
  • dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.

Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

(KWP w Katowicach / mw)

 

 

Powrót na górę strony