Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa handlująca wyrobami tytoniowymi rozbita

Krakowscy policjanci rozbili międzynarodową grupę handlującą nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. Zabezpieczono około 250 tys. sztuk papierosów oraz ponad 600 kg krajanki tytoniowej. 13 osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy usłyszało zarzuty

25 października br. w godzinach porannych policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie wspólnie z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz przy wsparciu  funkcjonariuszy z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej z komendy miejskiej w kilkunastu miejscowościach na terenie całego kraju zatrzymali 13 osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy, podejrzanych o obrót wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymania miały miejsce w woj. małopolskim, śląskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i lubelskim.

W woj. małopolskim zatrzymany został 32-letni mieszkaniec Mszany Dolnej. Z informacji uzyskanych przez policjantów wynika, że mieszkaniec powiatu limanowskiego oraz pozostałe osoby zamieszane w nielegalny proceder, w okresie od kwietnia do czerwca br. w krótkich odstępach czasu nabywali, przechowywali i przewozili wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Następnie nielegalne wyroby tytoniowe miały być przez członków grupy rozprowadzane i wprowadzane do obrotu gospodarczego. W trakcie przeszukań policjanci ujawnili i zabezpieczyli prawie 250 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz ponad 600 kg krajanki tytoniowej. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli mienie w postaci polskiej i zagranicznej waluty oraz pojazdy mechaniczne o łącznej wartości ok. 250 tys. zł.

Według wstępnych wyliczeń, w wyniku tego przestępczego procederu Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie należności podatkowej w wysokości 3 milionów złotych.

Zatrzymani odpowiedzą karnie za nabywanie, przechowywanie, przewożenie wyrobów akcyzowych oraz za przestępstwa skarbowe. Są to przestępstwa zagrożone kara pozbawienia wolności do lat 5. Wobec zatrzymanych Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego.

Sprawa ma charakter rozwojowy.                              

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony