Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia policji konnej

Jeźdźcy i konie służbowe pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Często się zdarza, że policjanci-jeźdźcy współdziałają z kolegami z oddziałów prewencji, podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych. Dlatego też regularnie odbywają wspólne szkolenia.

W siedzibie zespołu konnego po raz kolejny  w tym roku odbyły się ćwiczenia, w których uczestniczyli policjanci z Chorzowa i Częstochowy na swoich wierzchowcach oraz koledzy z Oddziału Prewencji Policji z Katowic. Szkolenie miało na celu udoskonalenie współpracy różnych formacji podczas przywracania porządku publicznego w trakcie imprez masowych. Mundurowi przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych, jakie stosowane są podczas działań pododdziałów zwartych. Najważniejszymi elementami przeprowadzonego treningu było sprawdzenie mobilności pododdziału i zespołów konnych, jak również tworzenie wspólnych tyralier. Nabycie i utrwalenie takich umiejętności jest niezbędne wówczas, gdy dochodzi do zamieszek i konieczne jest natychmiastowe przywrócenie porządku.

Szkoleniu przyglądały się po raz pierwszy nowe wierzchowce, Kasur i Wan, które przyjechały w ubiegły wtorek. Przygotowanie nowych koni do wykonywania zadań przewidzianych dla patroli konnych, to niełatwe zadanie nie tylko dla jeźdźca, ale przede wszystkim dla czworonoga. Podczas szkoleń zwierząta oswajają się z ogniem, hałasem i innymi nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas służby. Podczas ćwiczeń uczą się ufać jeźdźcom i budują swoją pewność siebie, co pozwoli im w przyszłości uzyskać poziom wyszkolenia, jaki już ma pozostałych 5 rumaków z chorzowskiego zespołu konnego.

(KWP w Katowicach / dm)

Powrót na górę strony