Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze "na policjanta"

Data publikacji 02.11.2016

Policjanci z wydziału kryminalnego mokotowskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 25 lat. To mieszkańcy Warszawy podejrzewani o udział w grupie, zajmującej się oszustwami metodą na tzw. policjanta. Kwota wyłudzonych przez nich pieniędzy szacowana jest na ponad 100 tysięcy złotych. Sąd już tymczasowo aresztował mężczyzn na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.

W minioną środę kryminalni zatrzymali obu mężczyzn na terenie Mokotowa. Mężczyźni w czasie rozmowy telefonicznej z osobą pokrzywdzoną twierdzili, że rozpracowują grupę przestępców i dla bezpieczeństwa kazali 72-latce pozostawić we wskazanym przez nich miejscu znaczną kwotę pieniędzy. W ten sposób kobieta w umówionym miejscu pozostawiła 37 tys. złotych.

Śledczy przedstawili 25-letniemu Danielowi D. i 19-letniemu Patrykowi J.  zarzuty oszustwa. Ponadto policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego dowiedli, iż kilka tygodni wcześnie w ten sam sposób Daniel D. podczas rozmowy telefonicznej nakłonił pokrzywdzoną do przekazania 70 tysięcy złotych, wykorzystując jej przeświadczenie, że pomaga w operacji policyjnej mającej na celu ujęcie sprawcy przestępstwa.

Prokurator poparł wniosek funkcjonariuszy i skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Najbliższe trzy miesiące obaj spędzą za kratami. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Przy tej okazji przypominamy: oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

(KSP / ms)

Powrót na górę strony