Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bohaterski policjant u Wojewody

Data publikacji 08.11.2016

Podkomisarz Zbigniew Kaliszewski, który podczas minionych wakacji uratował topiącego się 8-latka, był dziś gościem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. W spotkaniu uczestniczyli także: Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński, Naczelnik Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Gabriela Socha oraz Komendant Miejski Policji w Gliwicach nadkom. Marek Bajcer. Wojewoda pogratulował policjantowi odwagi i zdecydowanego działania, które w tym przypadku uratowało życie dziecku.

Tegoroczny urlop podkomisarz Zbigniew Kaliszewski spędzał razem z rodziną w Ustce. 5 września, będąc na plaży, policjant zauważył bawiącego się w morzu chłopca, którego w pewnym momencie fale zepchnęły na falochron. Dziecko zniknęło pod wodą. Podkomisarz Kaliszewski bez chwili namysłu ruszył na ratunek. Pomimo tego, że prądy przy falochronie były tak silne, że nawet dorosłemu człowiekowi trudno było utrzymać się na nogach, policjant dotarł do tonącego dziecka i bezpiecznie wyniósł je na brzeg.

Skromny policjant nie czuje się jednak bohaterem. Twierdzi, że jeśli napotyka się groźną sytuację, należy zareagować najlepiej jak człowiek potrafi. Sam nikomu nie opowiadał o zdarzeniu z Ustki. Szefowie podkomisarza dowiedzieli się o jego bohaterskiej postawie dopiero z listu, jaki wysłali do gliwickiej komendy świadkowie zdarzenia.

To już druga sytuacja, gdy podkomisarz bezpośrednio ratował ludzkie życie. W listopadzie 2011 roku w Gliwicach doszło do wybuchu gazu w jednej z kamienic. Pomimo zagrożenia kolejną eksplozją, policjant rozpoczął ewakuację mieszkańców i odgruzowywanie zawalonych pomieszczeń, starając się wyprowadzić jak największą ilość ludzi.

Podkomisarz Kaliszewski w Policji służy od 23 lat - najpierw w pionie kryminalnym, a obecnie jako dyżurny w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach. Na tym stanowisku znalazł się nie tylko dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu, ale również z powodu umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych, co bezpośrednio przyczyniło się nieraz do uratowania ludzkiego życia.

KWP w Katowicach / ws

  • Bohaterski policjant u Wojewody
  • Bohaterski policjant u Wojewody
  • Bohaterski policjant u Wojewody
  • Bohaterski policjant u Wojewody
  • Bohaterski policjant u Wojewody
  • Bohaterski policjant u Wojewody
Powrót na górę strony