Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KASKADĄ w piratów drogowych

Data publikacji 09.11.2016

Sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, trzeźwości, uprawnień do kierowania, a przede wszystkim kaskadowe kontrole prędkości – policjanci gorzowskiej drogówki z uwagą przyjrzeli się zachowaniom zmotoryzowanych na drodze. Wspomagali ich mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. Nieodpowiedzialni kierowcy, których jazda zagrażała bezpieczeństwu w ruchu drogowym musieli się liczyć z konsekwencjami.

Jesienna aura za oknem, niska temperatura, opady deszczu i coraz szybciej zapadający zmrok powodują, że warunki na drogach są coraz gorsze, a kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność, a przede wszystkim przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości. To bowiem niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, która w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni niebezpiecznie się wydłuża.

Dlatego tak istotne dla bezpieczeństwa są działania gorzowskiej drogówki, prowadzone cyklicznie pod nazwą „KASKADA”. Charakteryzują się one specyficznym umiejscowieniem patroli policyjnych na wybranym odcinku drogi. Często bywa tak, że kierowca po minięciu radiowozu policyjnego zaczyna zwiększać prędkość, ponieważ wydaje mu się, że w najbliższym czasie nie natrafi na następny patrol. Tym razem jest inaczej. Patrole policyjne są tak rozlokowane, że po przejechaniu kilku kilometrów natrafiamy na kolejny. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą również policjanci w nieoznakowanych radiowozach z videorejestratorem. Dzięki temu szansa na wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze się zwiększa.

We wtorek (8 listopada), od samego rana policjanci ruchu drogowego przeprowadzali działania „KASKADA” na drogach powiatu gorzowskiego. Tym razem wspomagali ich policjanci prewencji z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. Mundurowi w białych i czarnych czapkach poza sprawdzaniem prędkości z jaką poruszają się zmotoryzowani, kontrolowali także trzeźwość, dokumenty i uprawnienia do kierowania. Policjanci nie byli pobłażliwi dla niebezpiecznych zachowań na drodze i lekceważącego stosunku do przepisów prawa. Kierujący dopuszczający się takiej jazdy musieli liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego czy skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Szczególną uwagę przykładali do stanu technicznego kontrolowanych pojazdów, aby te, które zagrażają bezpieczeństwu zostały wyeliminowane z ruchu. Kierowcy w takich wypadkach muszą liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością naprawy usterki.

Wyruszając w podróż, zwłaszcza dłuższą, zadbajmy o naszą kondycję psychofizyczną. Za kierownicę wsiadajmy wyspani i wypoczęci. Ale przede wszystkim przestrzegajmy  przepisów ruchu drogowego. To swoisty fundament bezpieczeństwa i gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. I bezpiecznie wrócimy do domu.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Film KASKADĄ w piratów drogowych

Pobierz plik KASKADĄ w piratów drogowych (format mp4 - rozmiar 20.1 MB)

Powrót na górę strony