Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chronimy zabytki i stanowiska archeologiczne

Data publikacji 09.11.2016

Wczoraj pińczowscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach dotarli do 30–letniego mężczyzny, który mógł dopuścić się przestępstwa zniszczenia lub uszkodzenia zabytku chronionego prawem. Za taki czyn grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczorajsze działania policjantów miały na celu walkę z przestępczością skierowaną przeciw dobrom kultury narodowej i zabytkom. Funkcjonariusze ustalili, że w połowie października bieżącego roku w gminie Kije, na stanowisku archeologicznym znajdującym się w ewidencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, nieznany sprawca nie posiadając do tego zezwolenia mógł dokonać zniszczenia lub uszkodzenia tego stanowiska i w nieuprawniony sposób pozyskać znajdujące się tam przedmioty o charakterze zabytkowym.

Cierpliwa praca mundurowych doprowadziła do ustalenia personaliów miłośnika pamiątek. Okazał się nim 30-letni mieszkaniec gminy Kije, który w miejscu swojego zamieszkania posiadał monety i inne przedmioty z różnych epok historycznych oraz przyrząd, służący do wykrywania metalu znajdującego się pod ziemią. Mężczyzna w rozmowie z policjantami przyznał, że prowadził swoje prywatne poszukiwania na stanowisku, w którym w 1702 roku odbyła się bitwa z udziałem piechoty i kawalerii kilku krajów europejskich, w tym polskiej husarii.

Znalezione przez niego przedmioty zostały zabezpieczone do czasu ich dokładnego zidentyfikowania i zbadania wartości historycznej. Niewykluczone, że mężczyźnie zostaną przedstawione zarzuty za popełnienie przestępstwa przewidzianego w ustawie o ochronie zabytków.

(KWP w Kielcach / ms)

Powrót na górę strony