Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zatrzymali oszustów działających metodą na „policjanta"

Data publikacji 10.11.2016

Kryminalni z Krakowa i Chrzanowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo metodą na tzw. „policjanta”. Policjanci zabezpieczyli pieniądze, telefony komórkowe i karty sim. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Sąd tymczasowo aresztował obu podejrzanych na 3 miesiące.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie realizowali czynności w sprawie oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka” do jakich doszło w ostatnim czasie na terenie Chrzanowa i województwa małopolskiego.

Do jednego z takich zdarzeń doszło w czwartek 20.10.br. na terenie Chrzanowa. Do drzwi mieszkania 91-letniej kobiety zapukał mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem i ma informacje na temat wypadku, w którym uczestniczyła jej wnuczka. Mężczyzna powiedział, że wnuczka jest ranna, przebywa w szpitalu i potrzebne są pieniądze. Zdenerwowana kobieta uwierzyła we wszystko co mówił mężczyzna i powiedziała, że przygotuje pieniądze. Kiedy mężczyzna podający się za policjanta przyszedł ponownie, kobieta przekazała mu przygotowane pieniądze w kwocie 22 tys. złotych. Po upływie kilkunastu minut od przekazania pieniędzy, kobieta zorientowała się, że mogła zostać oszukana i powiadomiła o całym zdarzeniu policję.

Nad ustaleniem i zatrzymaniem oszusta pracowali krakowscy i chrzanowscy funkcjonariusze, którzy sprawdzali każdą informacje, oraz szczegółowo analizowali każdy ślad i wątek. Ich wspólne działania doprowadziły do wytypowania i zidentyfikowania sprawców.

W trakcie podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 40 lat i 66 lat podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą na tzw. „policjanta” i „wnuczka”. Do zatrzymania 40-latka, który odbierał gotówkę doszło w miejscowości Osiek (powiat oświęcimski). W trakcie przeszukania w mieszkaniu mężczyzny policjanci zabezpieczyli pieniądze w kwocie 9.150 złotych, telefony komórkowe i karty sim.

Drugi z mężczyzn, 66-latek, który zajmował się w tym procederze odbieraniem gotówki od kolegi i ich dalszym przekazywaniem osobom związanych z przestępstwem został zatrzymany w miejscowości Boguszów Gorce (powiat wałbrzyski). W miejscu zamieszkania policjanci zabezpieczyli pieniądze w kwocie 6800 złotych, telefon komórkowy, oraz karty sim. Zatrzymani mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty w sprawie o oszustwo i przesłuchano w charakterze podejrzanych. Wobec obu podejrzanych prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Decyzją sądu podejrzani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Obecnie funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Ustalają, czy mężczyźni nie mają na swoim koncie innych tego typu przestępstw na terenie kraju i województwa małopolskiego.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów w sprawie. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony