Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysta gala podsumowująca V. edycję programu „Sztuka Wyboru"

Data publikacji 16.11.2016

W bydgoskim Multikinie odbyła się uroczysta gala finałowa podsumowująca V. edycję programu profilaktyczno-prewencyjnego „Sztuka Wyboru”. Twórcy najlepszych filmów otrzymali złote, srebrne i brązowe statuetki - kamery. W konkursie wzięło udział 28 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Wczoraj (15.11.16) o godz. 12.00 w bydgoskim Multikinie odbyła się gala finałowa projektu „Sztuka Wyboru”, realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz  Fundację Tumult. Co roku przedsięwzięcie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Camerimage”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Komendy Głównej Policji: Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej mł. insp. Iwona Klonowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji kom. Piotr Lubaszko oraz podinsp. Marzena Kordaczuk–Wąs. Z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego gościliśmy Zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz Pełnomocnika Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Profilaktyki HIV i AIDS Panią Elżbietę Rachowską. Fundację Tumult reprezentował twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Camerimage” Pan Marek Żydowicz. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli partnerów projektu oraz fundatorów nagród.

Z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązania w gali nie mógł uczestniczyć Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, który w nadesłanym liście szczególne słowa uznania skierował do młodzieży biorącej udział w projekcie „w społecznie pożytecznym celu wykorzystujecie swój potencjał, wolny czas, zdolności artystyczne oraz umiejętności techniczne. Stworzone przez Was projekty konkursowe stanowią istotne narzędzia w działaniach edukacyjno-profilaktycznych, a tegoroczna edycja projektu – bezpieczne wakacje – jest jednym z priorytetowych obszarów policyjnej profilaktyki kryminalnej. Gratuluję Wam kreatywności i pomysłowości – wszyscy zasługujecie na specjalne wyróżnienie.”

Przedsięwzięcie uświetniły największe sławy światowej kinematografii, które goszczą na 24. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH CAMERIMAGE 2016. Byli z nami, m.in.:

John Toll – autor zdjęć filmowych, laureat dwóch Oscarów za „Breveheart” oraz „Wichry namiętności”.

Michael Chapman – autor zdjęć filmowych, laureat tegorocznej Nagrody za Całokształt Twórczości Camerimage 2016. Jego talent podziwiać możemy w filmach: „Taksówkarz” czy „Wściekły byk” Martina Scorsese, „Szczęki” Stevena Spielberga, „Pogromcy Duchów 2”.

Anthony Dod Mantle – autor zdjęć filmowych, laureat Oscara za zdjęcia do „Slumdog. Milioner z ulicy” i Złotej Żaby Camerimage 2008 – w jego filmografii możemy znaleźć m.in. takie tytuły jak: „Ostatni król Szkocji”, „127 godzin” Danny Boyle’ a, „Wyścig” Rona Howarda, „Snowden” Oliwiera Stone’a (nominowany w tegorocznym Konkursie Głównym Camerimage) oraz „Trainspotting 2”, do którego aktualnie zakończył zdjęcia.

John Perez – autor zdjęć filmowych, twórca wideoklipów m.in. takich muzyków jak: Rihanna, Shakira, Coldplay, Jayz, Usher, Christina Aguilera, Paul McCartney, czy Eminem.  

Warto wspomnieć o kolejnych gościach, których obecność w dużej mierze pozwoliła na podniesienie rangi tego przedsięwzięcia. Muriel Aboulrouss autorka zdjęć filmowych wielokrotnie nagradzana, uznawana za pierwszą kobietę operatora w świecie arabskim. Mająca w swoim dorobku zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i produkcji fabularnych, m.in. do filmu „Falafel” czy „Stray Bullet”. Kolejny gość specjalny to Jonathan Silverman - agent, łowca talentów z agencji in.trin.sic z Los Angeles, która opiekuje się twórcami m.in. seriali „Gra o tron”, „Vinyl” czy „Westworld”. Swoją obecnością zaszczycił nas również polski aktor Robert Gonera znany m.in.: z filmów „Czas Honoru”, „Dług”, „Big Love”, reżyser Ryszard Bugajski – „Przesłuchanie”, „Generał Nil”, „Układ zamknięty”, czy startująca w Konkursie Filmów Polskich Camerimage 2016 „Zaćma”, a także aktor Bartosz Bielenia, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Na granicy”.

Wszyscy w swoich wystąpieniach zachęcali młodych uczestników projektu do pielęgnowania, a także osiągania zamierzonych celów i marzeń. Namawiali do rozwijania swoich pasji. Choć zdarza się, że nie jest to łatwe, to warto pokonywać swoje słabości i uparcie dążyć do celu.

Salę bydgoskiego Multikina wypełniło blisko 500 gości. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie tworzący etiudy filmowe, atakże ich koledzy i koleżanki. Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięzców oraz wyróżniło 5 filmów.

I miejsce i złotą statuetkę otrzymał film „The Crew”, którego twórcami byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, Paulina Lewicka, Michał Dąbrowski, Karol Grabarek pod opieką Pani Moniki Gorzkiej. Stworzona etiuda wyróżniła się opanowaniem, zmienności kadrów, najlepszymi dialogami i otrzymała najwyższą punktację wśród oceniających.

 

 

II miejsce i srebrną statuetkę przyznano uczniom X Liceum Ogólnokształcącemu przy Zespole Szkól nr 10 w Toruniu za film „Wakacje z głową”, którego twórcami byli Mateusz Orczykowski, Filip Kaniewski, Paula Cieślak pod okiem Pani Katarzyny Gross- Szumańskiej. W ocenie jury film zachwycił spójnością, energią i świadomie użytą kamerą.

 

 

III miejsce i brązową statuetkę otrzymał film „Kochanek” z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, który powstał pod opieką Pana Wojciecha Hermanowskiego, a jego twórcami byli Marta Kubińska, Marcin Drągowski, Karol Kempiński. Etiuda zaskoczyła scenariuszem.

 

 

Wyróżnienia otrzymały:

za nowotarską formę film „Wakacyjna miłość” z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, za wrażliwość społeczną filmy „Mamy problem”z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz  „Puk Puk” z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Za poruszenie ważnego problemu wyróżniono film „BadHoliDay”, którego twórcami byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu. Za największą ilość odsłon na You Tube nagrodzono zeszłoroczny film „Game of life” z X LO w Toruniu.

Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że każdy stworzony film powstał dzięki młodym, kreatywnym ludziom, którzy obrazem chcą rozmawiać o rzeczach ważnych. Pokazują, że nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Stają się przykładem dla swoich kolegów i koleżanek. 

Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez: MSWiA, KGP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji Tumult, Studia Filmowego Blackfish, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Zespołu Szkół nr 5 w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, Multikina w Bydgoszczy, firm: Canon, Sony, 4Vision, NBP - oddział w Bydgoszczy.

(KWP w Bydgoszczy / ms)

 

 

Powrót na górę strony