Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Otwarcie wystawy

Data publikacji 16.11.2016

„Policja Państwowa u progu niepodległości” to tytuł ekspozycji, którą 16 listopada br. w Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej w Warszawie otworzył Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Uroczystość prowadzona przez nadkom.Zbigniewa Bartosiaka p.o. Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji KGP odbyła się z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów. Na wystawie przygotowanej przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP można zobaczyć m.in. dokumenty z 1918 i 1919 roku służb, które powstawały dla utrzymania bezpieczeństwa w odradzającym się państwie, gdy nie było jeszcze Policji Państwowej. Ekspozycja zawiera też zdjęcia ze święta Policji Państwowej, które od 1927 r. było obchodzone 11 listopada ze Świętem Niepodległości. Dokumenty i zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą w większości ze zbiorów historycznych KGP, ale też z prywatnych Krzysztofa Musielaka z BHiTP KGP.

Podczas uroczystości odbyła się prezentacja II uzupełnionego wydania albumu „Policja Państwowa w fotografii 1919 – 1939”, a także projekcja filmu „Policja Państwowa we wschodnich okręgach RP”  W albumie znajdują się m.in. zdjęcia obrazujące codzienną służbę funkcjonariuszek i funkcjonariuszy PP.  Powstał on przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. W otwarciu wystawy wzięli też udział m.in. insp. Kamil Bracha - komendant CBŚP, dyrektorzy biur KGP, major Paweł Nawarycza z Ministerstwa Obrony Narodowej, Michał Wykowski prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., dr Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego, kapelani policyjni, a także przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji, MSWiA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wojska Polskiego oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej.

(ArtK, BKS KGP / ms)

fot. Krzysztof Chrzanowski

Powrót na górę strony