Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szef zorganizowanej grupy przestępczej poszukiwany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez „łowców cieni”

Data publikacji 17.11.2016

34-letniego Grzegorza H., lidera grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce, zatrzymali tzw. „łowcy cieni” przy współpracy z Europolem i wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP. Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, za liczne oszustwa, których dopuścił się w obu krajach. Łupem grupy padło 120 mln zł (250 mln szwedzkich koron). Jednocześnie w Szwecji miały miejsce zatrzymania innych członków tej międzynarodowej grupy.

Policjanci CBŚP po wielomiesięcznym rozpracowaniu prowadzonym przez Wydział do Zwalczania Cyberprzestępczości CBŚP, policję szwedzką i Europol ustalili, że poszukiwany ENA przez szwedzki wymiar sprawiedliwości Grzegorz H. ukrywa się w jednym z mieszkań budynku w Poznaniu. Rano „łowcy cieni” wraz z kolegami z Poznania weszli więc do mieszkania i zatrzymali mężczyznę, który nie stawiał oporu.

Grzegorz H. jest liderem zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce i Szwecji, która trudni się oszustwami m.in. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania. Rozbicie grupy przestępczej było wynikiem wielomiesięcznego śledztwa i działań operacyjnych policji szwedzkiej i polskiej. Jak ustalili do tej pory śledczy, w wyniku działalności grupy wyłudzono ponad 250 milionów koron szwedzkich (120 milionów złotych).  

Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015 r. Pozyskane pieniądze z działalności przestępczej pozwalały mu na niekonwencjonalne metody ukrywania się i unikania odpowiedzialności karnej.

Obecnie Grzegorz H. czeka na procedurę ekstradycyjną do Szwecji.

(CBŚP / mw)

Film Szef zorganizowanej grupy przestępczej poszukiwany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez „łowców cieni”

Pobierz plik Szef zorganizowanej grupy przestępczej poszukiwany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez „łowców cieni” (format mp4 - rozmiar 3.77 MB)

Powrót na górę strony