Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

Data publikacji 17.11.2016

Ponad 3 tony tytoniu oraz 200 tys. gotowych do sprzedaży papierosów, wpadło w ręce będzińskich i katowickich policjantów z komendy wojewódzkiej, wspieranych przez celników z katowickiego Urzędu Celnego w trakcie przeszukania jednej z firm. Mundurowi zabezpieczyli także kompletną linię produkcyjną do wytwarzania papierosów i zatrzymali 4 mężczyzn, związanych z nielegalną działalnością. Wartość strat Skarbu Państwa szacowana jest wstępnie na ponad 2,3 mln zł.

Prowadzone od pewnego czasu czynności operacyjne doprowadziły policjantów do jednej z będzińskich firm. Zajmujący się przestępczością gospodarczą stróże prawa z katowickiej komendy wojewódzkiej i z Będzina, wspierani funkcjonariuszami katowickiego Urzędu Celnego zjawili się w miniony wtorek w jednej w będzińskich firm. Na miejscu zastali czterech mężczyzn obsługujących linię do produkcji papierosów. Zatrzymani to trzej mieszkańcy Chorzowa w wieku 29, 41 i 52 lat oraz 44-letni będzinianin.

W nielegalnej fabryce papierosów mundurowi odkryli dwie maszyny do cięcia tytoniu, betoniarkę do mieszania krajanki, urządzenie służące do pomiaru wilgotności oraz wagę elektroniczną. Wartość zabezpieczonych maszyn i urządzeń to blisko 90 tys. zł. W ręce policjantów i celników, poza maszynami i urządzeniami do produkcji kontrabandy, wpadło 204 tysiące gotowych do sprzedaży papierosów, 2,2 tony tytoniu oraz 1,2 tony suszu tytoniowego.

Jak oszacowali śledczy, straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenie podatkowego, wyniosły ponad 2 mln 300 tys. złotych. Zatrzymanym postawione zostały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje za ten czyn wysoką grzywnę i nawet do 3 lat więzienia. Ich dalszym losem zajmie się prokurator i sąd.

(KWP w Katowicach / ms)

Powrót na górę strony