Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania w ramach "Dnia pamięci ofiar wypadków drogowych"

Data publikacji 21.11.2016

Wczoraj obchodziliśmy "Dzień pamięci ofiar wypadków drogowych". Podkarpaccy policjanci włączyli się w obchody tego dnia. Przy kościele parafialnym p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce rozdawali "Karty praw ofiar wypadków drogowych", odblaski i rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Akcję profilaktyczną zorganizowali też funkcjonariusze z Wrocławia.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W prowadzone wczoraj, 20.11.br., działania włączyli się też podkarpaccy policjanci. Przed południem policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, tuż po zakończeniu mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce rozdawali wszystkim chętnym "Karty praw ofiar wypadków drogowych", a także opaski i elementy odblaskowe. Działania funkcjonariuszy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.

"Karta praw ofiar wypadków drogowych" to broszura przypominająca m.in. o numerze alarmowym 112, na który należy zadzwonić bezpośrednio po zdarzeniu na drodze, aby przyjechali ratownicy medyczni i policja. Karta opisuje też prawa i obowiązki, jakie ma zespół ratowniczy, który przyjedzie wezwany do wypadku i czego można oczekiwać od funkcjonariuszy policji, którzy muszą pomóc ofiarom i zabezpieczyć dowody. Zawiera również porady, jakich świadczeń od państwa, a jakich od ubezpieczycieli może się domagać ofiara wypadku drogowego.

****

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zorganizowali 20 listopada br. w podwrocławskich Bielanach w jednym z centrów handlowych strefę bezpiecznej jazdy. Wydarzenie miało miejsce dokładnie w Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i było kolejną okazją do przypomnienia wszystkim odwiedzającym – a było ich sporo – o zadach związanych z bezpieczeństwem na drogach.  

W miejscu eventu stworzona została wspólnie z Fundacją Votum strefa bezpiecznej jazdy, gdzie odwiedzający mogli skorzystać z interaktywnego centrum bezpieczeństwa – do bezpłatnego przetestowania udostępniono symulator dachowania, symulator zderzenia oraz bezpiecznej jazdy 3d. Dzięki nim w kontrolowanych warunkach odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności radzenia sobie z krytycznymi sytuacjami na drodze. Chętni mogli zobaczyć i uświadomić sobie w „rzeczywistości”, jak niebezpieczna może być jazda pod wpływem alkoholu – zakładając alkogogle musieli pokonać pieszo nieskomplikowaną trasę między pachołkami obserwując świat „oczami” osoby pijanej. Prosta trasa za każdym razem okazywała się nie do przejścia w prawidłowy sposób.

Zorganizowany został tematyczny kącik dla najmłodszych z torem wyścigowym oraz bezpiecznym miasteczkiem. Poza tym w ciągu całego dnia można było sobie zrobić sobie zdjęcie na policyjnym motocyklu i dołączyć do akcji społecznościowej „Lubię w pasach”, robiąc sobie zdjęcie w oryginalnej fotobudce. Mieszkańcy naszego województwa odwiedzający strefę bezpiecznej jazdy w rozmowie z policjantami wykazywali duże zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przekazywali treści o charakterze prewencyjnym nie tylko „dorosłym”, ale też „przyszłym” kierowcom. Ci drudzy mogli też wsiąść do policyjnego radiowozu i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy policjant, po czym opuścić pojazd z odblaskiem na ręce.

Podczas imprezy nie zabrakło również gości, w tym m.in. ekspertów z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Głos zabrali przedstawiciele Policji, wrocławskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, prawnik oraz instruktor bezpiecznej jazdy. Prowadzącym był znany i lubiany aktor – Robert Moskwa. Na miejscu można było od razu pomóc poszkodowanym w wypadkach - każdy chętny mógł oddać krew w specjalnie przystosowanym do tego krwiobusie. Poza tym przez cały dzień do dyspozycji zwiedzających byli Ratownicy Medyczni, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i praktyczną wiedzą.

(KWP w Rzeszowie / KWP we Wrocławiu / mw / ms)

  • KWP Rzeszów

  • Policyjne działania w ramach "Dnia pamięci ofiar wypadków drogowych"
  • Policyjne działania w ramach "Dnia pamięci ofiar wypadków drogowych"
  • Policyjne działania w ramach "Dnia pamięci ofiar wypadków drogowych"
  • KWP Wrocław

Powrót na górę strony