Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści zatrzymani

Data publikacji 21.11.2016

Działania rudzkich policjantów doprowadziły do zatrzymania 46-latka i jego 41-letniej partnerki, którzy są podejrzani o oszustwa tzw. metodą na policjanta. Śledczy ustalili, że mężczyzna przedstawiał się jako funkcjonariusz policji, bądź pracownik działu bezpieczeństwa banku, po czym wyłudzał duże sumy pieniędzy. Za te przestępstwa zatrzymanej parze grozi do 8 lat więzienia.

Jak ustalili detektywi z wydziału kryminalnego rudzkiej komendy, mechanizm działania sprawców był zawsze podobny. Telefonowali do wytypowanej osoby, przedstawiając się za policjantów lub pracowników departamentu bezpieczeństwa banku. Odpowiednio prowadząc rozmowę, wprowadzali rozmówcę w przeświadczenie, że bierze udział w akcji policyjnej, wymierzonej przeciwko oszustom i nieuczciwym pracownikom instytucji finansowych. Ofiary były przeświadczone, że w ten sposób pomogą złapać przestępców i przekazywały pieniądze.

Innym razem, 46-letni rudzianin zadzwonił do pracownicy małej placówki bankowej, przedstawiając się jako pracownik centrali i wmówił jej, że przez niewłaściwe działanie spowodowała duże straty banku. Przerażona kobieta swoje winy mogła odkupić, przekazując mu sumę aż 80 tys. złotych. Kolejna z kobiet, która stała się celem pary z Rudy Śląskiej, powiadomiła policjantów, którzy szybko ustalili, kto podawał się za ich kolegę i prosił o przelanie na wskazane konto 65 tys. złotych.

Przy zatrzymanych zabezpieczono kilkanaście telefonów komórkowych z różnymi kartami telefonicznym. Policjanci ustalają teraz kolejne osoby, które mogły zostać oszukane przez rudzian. Śledczy przedstawili im trzy zarzuty oszustwa. Za te przestępstwa zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Decyzją prokuratora para oszustów została objęta policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym.

(KWP w Katowicach / ms)

Film Oszuści zatrzymani

Pobierz plik Oszuści zatrzymani (format mp4 - rozmiar 15.1 MB)

Powrót na górę strony