Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowania zatrzymanych w związku z zabójstwem

Data publikacji 22.11.2016

18 listopada 2016 roku Sąd Rejonowy Gdańsk Południe przedłużył tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec sprawcy zabójstwa 21-latka z Kwidzyna. Do przestępstwa doszło 7 października br. Podejrzany o dokonanie zbrodni wraz innymi dwoma osobami został zatrzymany 20 października na terenie Niemiec, a pod koniec ubiegłego tygodnia przekazany stronie polskiej. Sprawcy usłyszeli już zarzuty. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Przestępstwo miało miejsce 7 października br. Wówczas na jednej z ulic Kwidzyna 21-latek został postrzelony z broni palnej. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był konflikt pseudokibiców drużyn piłkarskich. Po zdarzeniu sprawca opuścił miejsce zamieszkania i wspólnie z innymi osobami, które mu pomagały, ukrywał się przed organami ścigania, a następnie opuścił Polskę i pojechał do Niemiec. Na podstawie zebranego przez policjantów materiału Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystąpiła do sądu o wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania trzech osób, w tym typowanego sprawcy zabójstwa.

Dzięki wielotorowym działaniom Policji, Prokuratury, oraz przesłuchaniom osób, które miały wiedzę o sprawcy lub również pomagały w ucieczce, oraz przy współpracy z niemieckimi policjantami cała trójka została zatrzymana na terenie Niemiec, a następnie przekazana stronie polskiej. Pod koniec ubiegłego tygodnia podejrzewani mężczyźni zostali przesłuchani przez prokuratora i usłyszeli zarzuty, a następnie sąd zdecydował o dalszym aresztowaniu już w Polsce. Jeden z podejrzanych usłyszał zarzut z art. 148 par. 1 kk - zabójstwo, które zagrożone jest karą do dożywotniego pozbawienia wolności. Pozostali podejrzewani usłyszeli zarzuty pomocy sprawcy, co zagrożone jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

W trakcie trwającego postępowania dotychczas zatrzymano sześć innych osób, które usłyszały również zarzuty pomocnictwa sprawcy lub udziału w bójce. 

(KWP w Gdańsku / ms)

Powrót na górę strony